skanowanie kodu QR

Co to jest kod QR i do czego służy?

Patrzysz na ulotkę i widzisz na niej niewielki kwadracik wypełniony jeszcze mniejszymi kwadracikami. Kupujesz książkę – z tyłu na okładce widzisz łudząco podobny kwadracik. Mijasz witrynę sklepu, w rogu dostrzegasz przyklejony znajomy już kwadracik. Zastanawiasz się o co chodzi? Te małe kwadraciki to nic innego jak kody QR, czyli nośniki informacji, które możliwe są do szybkiego odczytania przy użyciu np. telefonu komórkowego.

Kod QR – co to takiego?

Kod QR, czyli Quick Response Code to jedna z graficznych form zapisu informacji i danych. Jak sugeruje jego angielska nazwa, jest bardzo szybki do odczytania, ale w przeciwieństwie do kodów kreskowych, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić, jest dwuwymiarowy. Oznacza to, że informacja zapisana jest zarówno na ciemnych, jak i jasnych modułach. Jak wygląda kod QR? Pod względem wizualnym jest to kwadrat składający się z jasnych i ciemnych bloków, zwanych modułami. Bloki te niekoniecznie muszą być czarne i białe, ważne jest jednak to, by były mocno kontrastowe. Moduły stanowią odpowiednik zer i jedynek, dzięki czemu w kodzie QR można zapisać znaki numeryczne i alfanumeryczne pochodzące np. z alfabetu japońskiego.

Najmniejszy kod składa się z 441 modułów, co pozwala na zapisanie wiadomości składającej się z maksymalnie 25 znaków, zaś największy jak na razie kod QR może pomieścić w sobie wiadomość składającą się z 4296 znaków rozpisanych w 31 329 modułach. Możliwe jest więc zakodowanie rozbudowanych wiadomości.

Jak działają kody QR

Nośnikiem danych w kodach QR są jasne i ciemne moduły a informacja może być zapisana zarówno w pionie, jak i w poziomie. Każdy kod składa się z kilku elementów: wzoru osiowego, informacji o formacie, wzorów synchronizacji, informacji o wersji kodu, wzorów pozycji oraz słów kodowych. Obecność tych elementów w kodzie jest konieczna, by czytnik mógł odczytać zakodowaną wiadomość. Rolę czytnika kodów QR pełnią aplikacje, które z łatwością można zainstalować na telefonie, tablecie czy komputerze. Informacje jak zeskanować kod QR umieszczone są w kolejnych częściach artykułu.

Jakie informacje są zapisane w kodzie QR?

Choć z kodu QR można korzystać na wiele sposobów, to najczęściej zapisywane dzięki niemu informacje dotyczą adresu e-mail, adresu strony www, lokalizacji, wizytówki czy wydarzenia. I choć, z wizualnego punktu widzenia, kody QR zajmują niewielką przestrzeń, to ilość zapisanych na nich informacji może być naprawdę spora – wszystko zależy od ilości modułów. I choć dla niewtajemniczonych każdy kod wygląda tak samo, to tak naprawdę różni się w zależności od rodzaju zapisanej na nim informacji.

W jaki sposób skanować kody QR?

Aby zeskanować kod QR niezbędne jest dysponowanie urządzeniem moblinym (telefon komórkowy, tablet) wyposażonym w specjalny czytnik QR. Samo skanowanie kodu QR jest niezwykle intuicyjne – wystarczy uruchomić aparat, przyłożyć go do kodu QR, tak, by cały obszar kodu był widoczny na ekranie. Skaner QR powinien automatycznie przetworzyć odkodowaną informację wyświetlając ją np. w formie linku do konkretnej strony

Przykładowe zastosowanie kodów QR

W zamyśle twórców kody QR miały służyć przede wszystkim przemysłowi transportowemu, okazało się jednak, że bardzo dobrze sprawdzą się również w innych gałęziach przemysłu. Obecnie kody QR bardzo często wykorzystywane są do stworzenia kreatywnych kampanii reklamowych, zwłaszcza tam, gdzie grupą docelową są młodzi ludzie przyzwyczajeni do ciągłego postępu technologicznego. Kody bardzo często stanowią bilet wstępu podczas imprez masowych, są wykorzystywane do szybkiego i bezdotykowego odbioru paczek pozostawionych w paczkomatach.

Coraz częściej z potencjału kodów QR korzystają restauracje – wystarczy, że w oknie nakleją kod QR a klient może bez problemu odczytać informacje dotyczące serwowanego menu. Kody znajdują zastosowanie również na ulotkach reklamowych – dzięki temu można zmniejszyć ich powierzchnię przekazując jednocześnie jeszcze więcej informacji. Z kodów QR coraz częściej korzystają również producenci zabawek – kod umieszczony na opakowaniu może zawierać przykładowe propozycje zabaw, bądź odsyłać do linku z darmowymi materiałami (np. kolorowankami) do druku.

Jak można samodzielnie wygenerować kod QR?

Kody QR stają się coraz bardziej popularne. Nic więc dziwnego, że dostępne są specjalne generatory, dzięki którym każdy z nas może wygenerować własny kod QR i zamieścić w nim niemalże dowolne informacje. Jak najłatwiej je znaleźć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „generator kodów QR” a w odpowiedzi pojawią się generatory, z których w wielu przypadkach można skorzystać za darmo.

Aby wygenerować kod wystarczy otworzyć aplikację kod QR i wpisać tekst w puste pole tekstowe. Większość aplikacji umożliwia zapisywanie informacji w różnych formatach: jako tekst, adres strony, sms. Gdy dokonamy wyboru, obok pojawi się gotowy kod QR, który możemy pobrać na swój dysk. Aby upewnić się, że kod został wygenerowany prawidłowo przed udostępnieniem go warto włączyć skaner kodów QR w telefonie i sprawdzić jego poprawność. Niektóre aplikacje pozwalają na ingerowanie w wielkość kodu – należy jednak pamiętać, że przy zbyt małym kodzie mogą występować problemy z jego poprawnym odczytaniem.

Jaka aplikacja do odczytywania kodów QR?

Jako że kody QR stają się coraz popularniejszą drogą przekazywania informacji, w ślad za nimi pojawiają się aplikacje pozwalające na odczytywanie zakodowanych informacji. Aplikacja do odczytywania kodów QR jest bardzo prosta w obsłudze, więc nawet osoby, które na co dzień nie śledzą nowinek technicznych poradzą sobie z nią bez problemu. Choć kody QR mocno ułatwiają funkcjonowanie w wirtualnej rzeczywistości, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli korzystasz z kodów QR, nie zapomnij o sprawdzeniu wiarygodności źródła, z którego odczytujesz kod i nie klikaj w linki, które wyglądają podejrzanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *