inwestowanie na Giełdzie

Gra na Giełdzie – jak zacząć, przewodnik dla początkujących

Gra na giełdzie staje się dostępna dla wszystkich, a możliwość łatwego zakupienia akcji firm stała się jednym z popularniejszych możliwości pomnażania zgromadzonych środków finansowych. Jak w takim razie wejść w świat gry na giełdzie? Czym jest Giełda Papierów Wartościowych oraz jak zakupić pierwsze akcje? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak działa Giełda (GPW – Giełda Papierów Wartościowych)

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zainwestowaniem środków finansowych, to z pewnością w twojej głowie pojawił się skrót GPW. Giełda Papierów Wartościowych (czyli GPW) to regulowany rynek, na którym odbywa się obrót papierami wartościowymi (zakup lub sprzedaż), takimi jak akcje, prawa poboru, prawa do akcji czy obligacje. Istnieje również możliwość zawierania transakcji z udziałem innych instrumentów finansowych, np. funduszy ETF, a także kontraktów terminowych na akcje, indeksy giełdowe czy waluty. Giełda Papierów Wartościowych jest uznawana za największą giełdę w Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ posiada dużą ofertę, ale także średnie obroty dzienne są jednymi z liczniejszych. Do naszej dyspozycji jest rynek podstawowy, NewConnect oraz Catalyst, które są dostępne w narzędziach maklerskich, które są Ci udostępnione po dyspozycji założenia konta. Na tych trzech narzędziach znajdziesz kilka tysięcy różnego typu instrumentów, które możesz zakupić, a następnie sprzedać. GPW działa w każdy dzień roboczy między godziną 8:30 (godzina otwarcia) a 17:05 (godzina zamknięcia) i tylko w tych godzinach mogą być prowadzone transakcje.

Giełda dla początkujących – podstawy inwestowania na giełdzie

Przez większość życia możemy słyszeć, że inwestowanie na giełdzie zarezerwowane jest dla bogatych osób, które mają dodatkowo szeroką wiedzę z zakresu finansów. A to nie prawda! Aby zacząć inwestowanie, wystarczą niewielkie kwoty na start oraz postawienie na edukację w zakresie działania giełdy. Dobrym pomysłem będzie wypełnienie ankiety MiFID, która ma za zadanie sprawdzić jakim typem inwestora jesteś, a także przedstawi Ci produkty inwestycyjne, które mogą być dla Ciebie opłacalne. Drugim dobrym wyborem będzie zalezienie zaufanego doradcę inwestycyjnego, który wprowadzi Cię w świat inwestorski, a także przedstawi Ci wszystkie zalety i ryzyka, które musisz wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem inwestowania.

Kolejnym elementem twojej edukacji będzie zakup książek, kursów internetowych lub podcastów o inwestowaniu, które pomogą Ci jak najszerzej poznać świat giełdy i prawa nim rządzące. Pamiętaj, aby na początku inwestować małe kwoty, a gdy zdobędziesz większe doświadczenie, możesz zacząć inwestować coraz większe kwoty. Pamiętaj, aby posiadać duży portfel inwestycyjny i nie stawiać wszystkiego na jedną kartę.

Jak zacząć grać na giełdzie – krok po kroku

Rozpoczęcie gry na giełdzie składa się z kilku kroków, które należy wykonać:

1. Wybór domu maklerskiego

Większość banków w Polsce posiada swój dom maklerski, dlatego poszukiwanie informacji rozpocznij od swojego banku. Sprawdź ofertę dla początkujących inwestorów oraz wybierz doradcę inwestycyjnego, który przekaże Ci najważniejsze informacje dotyczące inwestowania na giełdzie.

2. Otwórz rachunek maklerski w banku

Aby otworzyć rachunek maklerski w banku, musisz podpisać umowę o prowadzenie rachunku. Możesz to zrobić w oddziale banku, online na stronie banku lub w bankowości elektronicznej. Podczas procesu otwierania rachunku zostaniesz poproszony o przedstawienie dowodu osobistego lub paszportu, przedstawienia informacji o rachunku bankowym do wypłat oraz wybranie odpowiedniego Urzędu Skarbowego, do którego będą trafiały informacje o zysku lub stracie na inwestycji.

3. Dokonanie pierwszej wpłaty na konto maklerskie

Tuż po podpisaniu umowy i otwarciu rachunku maklerskiego będzie czas na pierwszą wpłatę. Nie ma wartości minimalnej ani maksymalnej, jaką należy wpłacić, inwestor sam podejmuje decyzję o wysokości wpłaty. Na początku powinny być to niewielkie kwoty, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Pamiętaj, aby dywersyfikować swój portfel inwestycyjny i dzielić kwotę przeznaczoną na inwestycje na zakup kilku różnych akcji lub innych instrumentów finansowych.

4. Zakup akcji

Aby dokonać zakupu akcji, należy złożyć zlecenia zakupu akcji spółki za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Na koncie maklerskim musi znajdować się wystarczająca kwota, a następnie należy określić ilość akcji oraz kupić je po określonej cenie. Pamiętaj, że każde zlecenie kupna lub sprzedaży akcji wiąże się z naliczeniem przez brokera prowizji.

Ile trzeba mieć pieniędzy, aby zacząć grać na giełdzie?

Nie musisz mieć do wydania tysięcy złotych, aby rozpocząć grę na giełdzie. Wystarczy, że ustalisz sobie, że każdego miesiąca masz do dyspozycji 100, 200 lub 300 zł na inwestycje w akcje, lub obligację. Systematyczność w dokonywaniu zakupu instrumentów finansowych jest kluczem do sukcesu i w dywersyfikacji twojego portfela inwestycyjnego. Jeśli nabierzesz już pewności siebie, ale przede wszystkim zdobędziesz odpowiednie doświadczenie, możesz zacząć inwestowanie większych kwot. Na początkowej fazie inwestowania zadbaj o swoją edukację biznesową. Czytaj książki, słuchaj podcasty, a także przejdź kurs inwestorski, który pomoże Ci w poznaniu tego świata. Możesz także uczyć się poprzez symulację giełdy GPW, która pomoże Ci lepiej zrozumieć to, jak działają różne mechanizmy finansowe.

Wybór biura maklerskiego i założenie rachunku inwestycyjnego

Wybór biura maklerskiego to jeden z ważniejszych kroków, jakie musisz podjąć. Zanim jednak założysz konto inwestycyjne, sprawdź oferty wszystkich banków, w tym tego, w którym posiadasz konto bankowe. Szczegółowo sprawdź wszystkie opłaty, jakie będziesz ponosić po założenia konta maklerskiego. Banki pobierają opłaty za dokonywanie zleceń wpłat, wypłat lub zakupu akcji. Należy sprawdzić, jak wysokie są te opłaty, a następnie wybrać najlepszą opcję dla siebie. Możesz też sprawdzić rankingi kont maklerskich, które są publikowane w internecie. Jeśli dokonasz już wyboru domu maklerskiego, to następnym krokiem będzie założenie konta inwestycyjnego. Możesz założyć je, online nie posiadając konta bankowego w wybranym banku, w bankowości online, jeśli masz konto w wybranym banku, a także osobiście. I już możesz zacząć grać na giełdzie!

Słowem podsumowania

Podsumowując, jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z grą na giełdzie, musisz uzbroić się w cierpliwość oraz inwestować w swoją edukację. Nie musisz od razu inwestować wysokich kwot, na start wystarczy Ci nawet 100 zł. Wybierz odpowiedni dom maklerski, załóż konto inwestycyjne i rozpocznij naukę inwestowania. Zadbaj również o współpracę z zaufanym doradcą inwestycyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *