Zarabianie na Amazon

Jak sprzedawać na Amazonie i zarabiać?

Sprzedaż internetowa to już potężny trend światowy. Szacuje się, że w Polsce 75% Polaków dokonuje zakupów online co najmniej raz w tygodniu. Możesz też samodzielnie oszacować ile procent twoich zakupów to zakupy przez Internet? Pandemia Covid-19 przyspieszyła proces rozwoju platform sprzedaży internetowych takich jak Amazon.

Z każdym rokiem wprowadzane są zmiany i usprawnienia, które są odpowiedzią na wyzwania sprzedających i kupujących. Sprawdź, w jaki sposób możesz sprzedawać produkty na Amazonie, co jest najczęściej kupowane oraz ile można zarobić na sprzedaży internetowej.

Jak zacząć sprzedawać na Amazon?

Sprzedaż produktów na Amazon jest bardzo prosta. Wystarczy najpierw założyć konto firmowe, ale musisz mieć następujące informacje:

 1. firmowy adres e-mail,
 2. aktywną kartę kredytową lub międzynarodową,
 3. ważny dowód osobisty lub paszport,
 4. dane rejestracyjne firmy.

Jeśli posiadasz te wszystkie dane, to należy zarejestrować swoje konto i poczekać na weryfikację. Bezpieczeństwo sprzedający, ale także kupujących jest w Amazonie na najwyższym poziomie, dlatego weryfikacja twoich danych może chwilę potrwać. Jeśli twoje konto zostanie aktywowane będziesz mieć dostęp do strony Seller Central, gdzie będziesz mógł dokonać wyboru plan sprzedażowy. Obecnie dostępne są dwa:

 • plan indywidualny – który jest dostosowany do potrzeb małych przedsiębiorstw, które sprzedają do 40 produktów miesięcznie.
 • plan profesjonalny – umożliwia sprzedaż nieograniczonej liczby produktów w miesiącu, ale także umożliwia połączenie systemu sprzedażowego Allegro z twoim CRM lub systemem do obsługi zamówień, a także otrzymujesz dostęp do wielu raportów i narzędzi sprzedażowych.

Na początku warto wybrać plan indywidualny, szczególnie jeśli nie mamy pewności, czy produkt będzie hitem sprzedażowym. Natomiast jeśli prowadzisz działalność na dużą skalę i oferujesz różnorodne produkty, wtedy należy wybrać pakiet profesjonalny. Oczywiście, w późniejszym terminie możesz dokonać zmiany planu w każdą stronę.

Co najlepiej sprzedaje się na Amazon?

Wcześniej, Amazon był kojarzony głównie ze sprzedażą książek, natomiast w miarę rozwoju serwisu, zaczęły pojawiać się nowe kategorie sprzedażowe. Jest to bardzo wartościowe, z perspektywy sprzedających, a także kupujących, że wszystko znajduje się w jednym serwisie. Na liście najlepiej sprzedających się produktów na Amazonie znajdują się

 • książki,
 • elektronika (kamery, aparaty, konsole do gier)
 • produkty do domu (stoły, krzesła, wazony, zastawa stołowa)
 • obuwie,
 • artykuły sportowe.

Jeśli chcesz sprzedawać swoje produkty za pośrednictwem strony Allegro, to musisz wykonać badanie rynku i konkurencyjności. Sprawdź jak wiele ofert o podobnej tematyce do twojej pojawiło się w ostatnim tygodniu i miesiącu. Zbadaj konkurencję, jak długo znajduje się na platformie, jakie otrzymali opinie od kupujących oraz jaka jest cena ich produktów. To ważne, aby takie badanie przeprowadzić wcześniej i na tej postawie przygotowywać ofertę handlową oraz kampanie marketingowe.

Co sprzedawać na Amazon?

Na platformie Amazon możesz sprzedawać wszystko co mieści się w standardowych kategoriach, a są to:

 • książki,
 • elektronika mniejsza oraz większa,
 • artykuły do domu i ogrodu,
 • gry i zabawki dla dzieci,
 • Kosmetyki i perfumy, ale tylko w oryginalnych opakowaniach i zabezpieczeniach,
 • odzież oraz obuwie,
 • artykuły turystyczne,
 • gry oraz muzykę na CD,
 • artykuły dla zwierząt,
 • artykuły spożywcze,
 • artykuły motoryzacyjne,
 • oraz inne znajdujące się pod kategorią hobby.

Tak jak możesz zauważyć masz nieograniczone możliwości na dodawanie własnych produktów. Posiadając sporą konkurencję, znaczenie będzie miał tytuł oraz dokładny opis przedmiotu, a także zdjęcia.

Ile się zarabia sprzedając na Amazon?

Oszacowanie zarobków sprzedawców na Amazonie jest bardzo trudne, ponieważ z jednej strony możemy mieć dużą firmę, której zysk ze sprzedaży przekracza milion złotych, a z drugiej strony możemy mieć sprzedawcę, który dopiero rozpoczyna swoją działalność na Amazon. Na stronie informacyjnej Amazona możemy znaleźć informację, że 40% sprzedawców zarabia 50 tysięcy dolarów rocznie, co w przeliczeniu na złotówki wynosi 226 000 złotych rocznie. Jest to dość spora suma, ale na początku musisz nastawić się na ciężką i wytężoną pracę, aby osiągnąć taki przychód.

Czy żeby zacząć sprzedawać na Amazon trzeba założyć firmę?

Tak, musisz mieć założoną przynajmniej jednoosobową działalność gospodarczą, aby móc korzystać ze sprzedaży za pośrednictwem Amazona. Dokumentacja firmy jest niezbędna do tego, aby założyć konto i mieć możliwość legalnej sprzedaży. Każda sprzedaż obarczona jest co najmniej podatkiem VAT, a jeśli prowadzisz działalność opartą na spółce to dodatkowo dochodzi rozliczenie podatku CIT. Zgodnie z polskim prawem musisz odprowadzać podatki od swojego zarobku, bez względu na to, czy jesteś zatrudniony na umowę o pracę, czy prowadzisz działalność gospodarczą. W Polsce masz prawo do ubiegania się o zwolnienia z podatków na start, a także masz możliwość rozliczenia się zerowym PIT-em, jeśli nie ukończyłeś jeszcze 26 roku życia. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto skonsultować się z doradcą podatkowym, aby poznać wszystkie ulgi na start.

Podsumowując

Platformy sprzedaży internetowej takie jak Amazon przeżywają ostatnio swój boom. Praktycznie każdy kupuje produkty i usługi online, dlatego w każdym kolejnym roku rośnie poziom bezpieczeństwa platform, ale także inwestuje się w ich rozwój. Jeśli chcesz sprzedawać produkty na Amazonie, to koniecznie będzie założenie działalności gospodarczej oraz założenie konta firmowego. Proces rejestracji może potrwać kilka dni, ale w tym czasie możesz zacząć badać rynek oraz planować strategię sprzedażową i marketingową. Na Amazonie znajdziesz kilkanaście różnych kategorii produktów, a pod nimi kilkanaście podkategorii, które umożliwią Ci dodawanie produktów jak najlepiej otagowanych. Oprócz tego zadbaj o tytuł, opis szczegółowy produktu oraz jakościowe zdjęcia, które spowodują, że klienci wybiorą właśnie twoją ofertę. Sprawdź jak łatwo możesz dołączyć do grona najlepszych sprzedawców na Amazon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *