lodówka

Ile prądu zużywa lodówka?

Wzrost cen prądu, opału czy wysoka inflacja spowodowały, że Polacy zaczęli przywiązywać większą wagę do oszczędzania. Mocno przyglądamy się cenom w sklepach spożywczych, aptekach, a także coraz częściej przeglądamy rachunki za prąd czy ogrzewanie. Opłaty za energię elektryczną wzrastają, dlatego warto przygotować swój dom na zmiany dotyczące użytkowania urządzeń na prąd.

Jednym z urządzeń, które jest podłączone do gniazdka elektrycznego to lodówka. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie możliwością oszczędnego zużycia energii elektrycznej dla lodówki.

Od czego zależy zużycie prądu przez lodówkę?

Lodówka to urządzenie elektryczne, które znajduje się w każdym domu, ponieważ bez niej niemożliwe byłoby przechowywanie artykułów spożywczych czy potraw. Jest to jedno z urządzeń, które działa bez przerwy i jednocześnie pochłania sporo energii elektrycznej, aby utrzymywać odpowiednią temperaturę w środku.

Szacunki mówią, że zużycie energii przez lodówkę, to nawet 28% kosztów całego rachunku. Zużycie prądu przez lodówkę zależy przede wszystkim od jej klasy energetycznej, dlatego przed zakupem warto przyjrzeć się lodówkom wyższej klasy, czyli pomiędzy A++ a C. Lodówki starszej generacji lub te o niższej klasie energetycznej będą zużywały więcej prądu. Kolejnym elementem, który warto zminimalizować to częstotliwość otwierania lodówki. Za każdym otwarciem i zamknięciem lodówki, ciepłe powietrze wpada do środka, a lodówka musi zwiększyć moc, aby ponownie ochłodzić wnętrze. Nie otwieraj lodówki bez sensu, może warto przygotować sobie większą partię do schowania niż kilka razy otwierać i zamykać urządzenie. Trzecim elementem, o który warto zadbać, to optymalna temperatura urządzenia. Warto ją zmienić na około +1,5 stopnia Celsjusza. Im niższa temperatura, tym więcej energii potrzebuje lodówka, aby ją utrzymać.

Ile prądu pobiera lodówka na godzinę?

Lodówka energooszczędna pobiera w ciągu jednej godziny około 0,06 kWh. Natomiast lodówka o niższej klasie energetycznej może pobierać 0,09 kWh. Na pierwszy rzut oka różnice wydają się niewielkie, ale gdy zaczniesz przeliczać wartości w skali doby, miesiąca czy roku, wtedy różnice w kosztach mogą być ogromne.

Ile prądu pobiera lodówka na dobę?

Jeśli lodówka energooszczędna pobiera 0,06 kWh, to w ciągu doby zużyje 1,44 kWh. Przeliczając również wynik dla lodówki mniej energooszczędnej, to wynik ten wyniesie 2,16 kWh. Możesz łatwo zauważyć, że już w ciągu doby różnica pomiędzy jedną lodówką a drugą jest znacząca.

Ile prądu pobiera lodówka – w skali miesiąca?

Przenosząc wyniki i ustalając je dla zużycia w skali miesiąca, to lodówka energooszczędna potrzebuje 43,2 kWh, a lodówka mniej energooszczędna 64,8 kWh. Zakładamy, że średni miesiąc trwa 30 dni.

Ile prądu pobiera lodówka – w skali roku?

W skali roku możemy odnotować zużycie lodówki energooszczędnej na poziomie 518,4 kWh, a dla lodówki o niższej klasie energetycznej 777,6 kWh. Różnica już jest bardzo widoczna i wynosi 259,2 kWh. Jeśli założymy, że 1 kWh to koszt 60 groszy, to wybierając lodówkę energooszczędną, możesz zaoszczędzić 155 zł. Jest to całkiem spora kwota, którą można przeznaczyć na inne wydatki.

Lodówki side by side – ile pobierają prądu?

Lodówka side by side, czyli urządzenie, które zawiera dwie komory lodówki, jest szczególnie polecana dla dużych rodzin, których produkty spożywcze nie zmieściłyby się w tradycyjnej lodówce. Czy taka lodówka zużywa więcej energii elektrycznej? Niestety tak, większe urządzenia pobieraj więcej energii w porównaniu do tradycyjnych lodówek, nawet jeśli są energooszczędne. Lodówka side by side zużywa średnio dwa razy więcej energii elektrycznej od tradycyjnej lodówki, dlatego decydując się na zakup tak dużego sprzętu, należy liczyć się z wyższymi rachunkami za prąd.

Energooszczędna lodówka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas zakupu lodówki należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, zawsze zwracaj uwagę na klasę energetyczną oraz na informacje dotyczące średniorocznego zużycia energii. Im wyższa klasa energetyczna, tym to zużycie powinno być mniejsze. Drugim ważnym elementem będzie samodzielne kształtowanie temperatury oraz wilgotności w lodówce. Jeśli system został zaprogramowany na stałe, to nie będziesz mógł odpowiednio dopasować pracy urządzenia do swoich preferencji.

Trzecim elementem wyposażenia lodówki jest jej metalowa ściana tylna, która pozwala na utrzymywanie się temperatury na stabilnym poziomie. Otwieranie i zamykanie lodówki może negatywnie wpłynąć na balans w tym obszarze, natomiast metalowa obudowa wewnętrzna może nam w tym pomóc. Zwróć uwagę na pojemność lodówki i dopasuj ją do swojego życia i preferencji. Jeśli jesteś singlem lub singielką, to nie musisz kupować ogromnej lodówki, która przez większość czasu będzie pusta. Z drugiej strony, jeśli twoja rodzina jest duża, to warto zainwestować w większą lodówkę, ponieważ nadmiar produktów może również negatywnie wpłynąć na pracę lodówki.

Podsumowanie

Lodówka to urządzenie, które jest niezbędne do prawidłowego przechowywania produktów spożywczych czy potraw. Przez swoją specyfikę pracy, lodówka musi być podłączona do energii elektrycznej przez cały czas, dlatego zadbanie o jak najmniejsze rachunki wymaga podjęcia kilku kroków. Dokonując zakupów, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną oraz na deklarowanie zużycie prądu, ponieważ w ciągu roku lodówka może zużyć od 518,4 kWh aż do 777,6 kWh. Należy wziąć również pod uwagę wielkość lodówki oraz jej funkcje, takie jak możliwość zmiany temperatury czy wilgotności. Kupujmy lodówki nowszej generacji oraz edukujmy rodzinę w zakresie odpowiedniego korzystania z tego urządzenia. Jeśli wdrożysz, choć niewielkie zmiany, to możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *