W ostatnim czasie ceny prądu bardzo mocno wzrosły, dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, urzędów, ale również gospodarstw domowych. Każdy musi radzić sobie z coraz wyższymi rachunkami, ale czy można coś zrobić, aby je zmniejszyć?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie prądu, które przedstawimy Ci w tym artykule. Wypróbuj, choć kilka z nich, aby cieszyć się niższymi rachunkami.
Jak oszczędzać prąd w domu?
Oszczędzanie energii elektrycznej powinno być jednym z ważniejszych działań, jakie podejmujemy, aby z jednej strony zmniejszyć rachunki za prąd, ale z drugiej strony chronić nasze środowisko. Warto wdrażać nawyki, dzięki którym twoje rachunki mogą zostać zmniejszone nawet o kilka procent. Poniżej znajdziesz 10 sposobów na skuteczne oszczędzanie energii elektrycznej.
10 skutecznych sposobów na oszczędzanie prądu
1. Zmiana taryfy lub dostawcy
W pierwszym kroku należy dokładnie przyjrzeć się rachunkowi, który otrzymujemy od dostawcy prądu. Warto sprawdzić taryfę, w jakiej otrzymujemy energię elektryczną, zazwyczaj te dane są dostępne na fakturze, jak i w panelu klienta na stronie internetowej. Może w obecnej sytuacji warto zmienić taryfę lub sprawdzić nowe oferty, które mogą zmniejszyć rachunek nawet o kilka procent. Czasami wystarczy zmienić fakturę przesyłaną listem na fakturę elektroniczną i zaoszczędzisz kilka procent. Natomiast jeśli wykorzystałeś już wszystkie możliwości obniżenia rachunku za prąd u dotychczasowego dostawcy, to może czas rozważyć jego zmianę. Na rynku istnieje kilka firm, które zajmują się dystrybucją energii elektrycznej. Warto sprawdzić ofertę dla nowych klientów, ponieważ ta jest często bardziej atrakcyjna.
2. Minimalizowanie korzystania ze sztucznego światła
W okresie letnim zminimalizowanie korzystania z oświetlenia sztucznego jest bardzo proste, ponieważ dni są bardzo długie i jasne. W okresie zimowym może być to trudniejsze, ponieważ już o godzinie 15 bywa dość ciemno. Warto zorganizować swój dzień oraz miejsce pracy czy nauki, w taki sposób, aby móc jak najdłużej korzystać z naturalnego światła. Dodatkowo zwracaj uwagę na to, czy wyłączasz światło po wyjściu z pomieszczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są żarówki energooszczędne, które możesz zastosować w lampach.
3. Zakup energooszczędnych urządzeń
Wiele urządzeń takich jak pralka, zmywarka, piekarnik czy lodówka zużywa bardzo dużo prądu. Zastanów się, z jakich urządzeń korzystasz najczęściej oraz jakie urządzenia są w użyciu cały czas. Dokonując zakupu urządzenia, warto sprawdzić jego klasę energetyczną oraz informację o dziennym poborze energii. Im wyższa klasa energetyczna sprzętu, tym lepiej. Jeśli twoje dotychczasowe urządzenia pobierają zbyt dużo energii elektrycznej, to warto przeanalizować, co bardziej się opłaca, zakup nowego, czy opłata wyższych rachunków.
4. Gotowanie wody w czajniku
Pewnie nie raz spotykacie się z sytuację, kiedy nalewacie prawie litr wody, aby zapełnić jeden kubek ciepłą wodą. Czajnik zużywa bardzo dużo mocy, aby zagotować sporą ilość wady, dlatego, jeśli będziesz przygotowywać jeden kubek herbaty, to warto odmierzyć odpowiednią ilość. Woda zagotuje się szybciej, a czajnik zużyje mniej energii elektrycznej.
5. Pralka i zmywarka muszą być wypełnione
Korzystanie z pralki i zmywarki jest w opozycji do tego, jak powinniśmy korzystać z czajnika. W przypadku tych dwóch urządzeń, warto, aby wypełnione po brzegi. Pralka oraz zmywarka ma ustawione konkretne programy, które nie są zależne od wypełnienia urządzenia. Czasami warto poczekać i zamiast uruchamiać pralkę 3 razy w tygodniu, może wystarczy tylko raz? Zamiast uruchamiać zmywarkę po obiedzie, warto poczekać do kolacji?
6. Odłączaj urządzenia, z których nie korzystasz
Czy zdarza Ci się zostawić ładowarkę w gniazdku elektrycznym albo zostawić laptop podłączony cały czas ładowania, nawet jeśli z niego nie korzystasz? To błąd! Za każdym razem odłączaj ładowarki lub urządzenia, z których nie korzystasz. W teorii prąd nie płynie jak w przypadku. Gdy korzystasz z tych urządzeń, ale w praktyce wygląda to inaczej. Każda godzina takiego bezruchu urządzenia kosztuje Cię kilka dodatkowych złotych miesięcznie.
7. Zmniejsz temperaturę w lodówce
Ochładzanie lodówki pochłania sporo energii elektrycznej, dlatego pamiętaj, aby nie wkładać do niej ciepłych potraw. Spowoduje to znaczne podwyższenie temperatury w całej lodówce, a to oznacza, że zostanie zużyte więcej prądu, aby przywrócić optymalną temperaturę. Warto również sprawdzić jaka temperatura jest obecnie w lodówce i jeśli to możliwe warto ją zmniejszyć na +1,5 stopnia. Wtedy otwieranie lodówki, czy włożenie cieplejszego posiłku, nie spowoduje aż tak drastycznego poboru prądu.
8. Wyłączaj urządzenia przed zakończeniem pieczenia czy gotowania
Korzystanie z tzw. ciepła resztkowego podczas pieczenia i gotowania może mieć duże znaczenie podczas oszczędzania energii elektrycznej. Wystarczy wyłączyć piekarnik przed końcem pieczenia, a także wyłączyć płytę grzewczą przed zakończeniem gotowania. Korzystanie z ciepła, które pozostało po długiej obróbce cieplnej potrawy, może spowodować ograniczenie rachunków nawet o kilka procent. Warto też zastosować tę technikę w przypadku żelazka elektrycznego.
9. Ograniczenie w korzystaniu z lokówek, prostownicy czy suszarki
Zarówno lokówka, prostownica, jak i suszarka potrafią zużyć bardzo duże energii elektrycznej, szczególnie jeśli najpierw suszymy bardzo mokre włosy, a następnie stylizujemy je przy użyciu ciepła. Jeśli nie jest to konieczne, to warto zrezygnować z tych urządzeń na rzecz naturalnego wysychania włosów, a na wielkie okazje można z nich śmiało skorzystać.
10. Oszczędzanie w kuchni
Odpowiedni sprzęt kuchenny oraz możliwość gotowania jednogarnkowych potraw może drastycznie zmienić sytuację w momencie poszukiwania oszczędności. Sprawdź, czy garnki, w których gotujesz, mają odpowiedni wymiar i są dostosowane do płyty grzewczej, a także czy mają odpowiednie pokrywki. Jeśli garnek jest większy niż możliwość ogrzewania, wtedy tracimy energię na utrzymanie ciepła w miejscach, w których to ciepło nie może się przebić. Odpowiednia pokrywka może skrócić czas obróbki cieplnej. Podczas gotowania warto zastanowić się, czy potrawa może być przygotowana w jednym garnku lub na jednej brytfannie w piekarniku. Im więcej możliwości łączenia potraw, tym lepiej dla twojego portfela
Podsumowanie
Oszczędzanie energii elektrycznej powinno być z nami cały czas, a nie tylko w momentach kryzysowych, kiedy zachodzą duże podwyżki. Przedstawiliśmy Ci 10 sposobów na obniżenie rachunków za prąd, które warto wdrożyć już dziś. Zacznij od małych kroków i systematycznie wdrażaj kolejne, a może znajdziesz kolejne sposoby na oszczędzanie!
Tematyka finansów, gospodarki i przedsiębiorczości nie jest mi obca. Prywatnie prowadzę własną firmę, specjalizującą się w pozyskiwanie dotacji unijnych oraz środków na rozwój działalności gospodarczej.