poufne pliki

Bezpieczne i kontrolowane udostępnianie poufnych dokumentów firmowych

Rozwój nowych technologii i internetu, a także związanych z tym cyberzagrożeń wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Dotyczy to w szczególności firm, które decydują się udostępniać poufne dokumenty partnerom biznesowym, inwestorom czy doradcom. Dlatego też warto zwrócić uwagę na zaawansowane rozwiązania, które zapewnią szyfrowanie i bezpieczeństwo danych na poziomie systemów bankowych. O czym mowa? Zapraszamy do lektury!

Wygodne zarządzanie udostępnionymi plikami firmowymi

Ochrona danych firmowych to fundament wszelkich działań biznesowych. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie jednak z tego sprawy i udostępnia wrażliwe dane nie tylko inwestorom czy partnerom biznesowym, ale nawet klientom czy doradcom. Najczęściej ma to miejsce np. podczas fuzji i restrukturyzacji, choć niekiedy dzieje się tak nawet podczas zwykłych spotkań zespołowych.

Dane przechowywane w chmurze są wówczas udostępniane bez żadnych większych zabezpieczeń. W efekcie przez niewiedzę lub lekkomyślność pracowników może dojść do krytycznej sytuacji, w której poufne dokumenty trafią w niepowołane ręce. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej w kontekście zagrożeń, jakie wynikają z niekontrolowanego udostępniania plików firmowych. Właśnie dlatego zaleca się zainwestowanie w dodatkowe systemy zabezpieczające Virtual Data Room (dostawcą tego rodzaju rozwiązań jest https://fordata.pl/ ), które poza bezpieczeństwem oferują też szereg innych ciekawych funkcji.

Virtual Data Room — pakiet funkcjonalności w jednym

VDR to rozwiązanie premium dla firm, które poszukują odpowiednich narzędzi biznesowych do przeglądania i przesyłania poufnych plików oraz dokumentów. Zaletą takiego systemu jest możliwość monitorowania aktywności użytkownika pod kątem pliku, który aktualnie przegląda. W rezultacie można nie tylko ograniczyć mu dostęp do dokumentów, ale także np. uniemożliwić mu ich wydrukowanie. To jednak nie wszystko, bo Virtual Data Room posiada też funkcję pozwalającą na generowanie tzw. raportów behawioralnych. W takiej analizie znajdują się informacje dotyczące adresu IP użytkownika, czasu poświęconego na przeglądanie danego pliku oraz aktywności grup.

VDR umożliwia również numerowanie dokumentów i nadawanie dostępu poprzez potwierdzenie umowy NDA. System ten dostępny jest przez przeglądarkę i pozwala prowadzić bezpieczną komunikację pomiędzy firmą a pozostałymi zainteresowanymi stronami. Warto dodać, że usługa ta oferowana jest wraz z całodobowym wsparciem Działu Obsługi Klienta.

Cały proces uruchamiania systemu trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga żadnych instalacji na komputerach użytkowników. Nie jest tutaj także wymagane posiadanie wiedzy informatycznej.

Podsumowanie

Virtual Data Room to niezależna infrastruktura dla klientów biznesowych. Mowa o systemie szyfrującym dane na poziomie systemów bankowych. Dzięki poszczególnym funkcjom firma może błyskawicznie reagować na wszelkie zagrożenia, jakie wynikają z udostępniania firmowych plików. Wyciek poufnych danych to ogromne niebezpieczeństwo, które w skrajnych sytuacjach może nawet zdestabilizować funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlatego też warto się przed takim scenariuszem odpowiednio zabezpieczyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *