różne waluty

Oszczędzanie w dolarach czy euro? W jakie waluty warto inwestować?

Zdecydowana większość Polaków utrzymuje swoje oszczędności w polskich złotych, ale czy jest to opłacalne? W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, aby wymieniać część naszych oszczędności na waluty obce, co może dać nam pewien rodzaj bezpieczeństwa, ale także potencjalnie zysku. Czy inwestowanie w obce waluty jest opłacalne?

Na jakich walutach warto się skupić? A także, gdzie najlepiej wymieniać walutę? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

W jakie waluty warto inwestować?

Inwestowanie w obce waluty warto rozpocząć od krótkiego researchu dotyczącego specyfiki różnych walut. Warto rozważyć, na jakie obce waluty warto postawić, czy na te bardzo znane, czy te bardziej egzotyczne? Jedne z pierwszych opcji, jakie przychodzą nam do głowy, są dolar i euro, które są uznawane za najbardziej stabilne i przewidywalne waluty w niepewnych czasach. Kolejne dwie waluty, które uznawane są za bezpieczne przystanie to frank szwajcarski i funt brytyjski.

Te cztery waluty sprawdzą się dla osób początkujących lub takich, które nie chcą zbyt mocno zaprzątać sobie głowy dużymi wahaniami walutowymi. Natomiast, podczas inwestowania należy wiedzieć, że to nasza rodzima waluta jest postrzegana jako ta „egzotyczna”, ale także poddawana jest wielu zmianom w ostatnim czasie. Inwestując oszczędności, musisz pamiętać, że działasz w warunkach wysokiego ryzyka i zmienności globalnej gospodarki, a każda nawet najmniejsza informacja może całkowicie wywrócić rynek finansowy.

Euro, dolary — w jakich walutach trzymać oszczędności?

Przyjrzyjmy się bliżej dwóm walutom, które zdecydowanie dominują w wyborach Polaków dotyczących oszczędzania, a są nimi dolar i euro.

Dolar amerykański

Jest to waluta o dużym bezpieczeństwie, ponieważ jest to rezerwa walutowa większości krajów świata. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoich raportach podaje, że waluta ta stanowi 60% globalnego zabezpieczenia w bankach narodowych. Można powiedzieć, że dolar jest pod szczególną ochroną i obserwacją całego ówczesnego świata. Jest również oficjalną walutą wielu krajów poza Unią Europejską lub jest akceptowana jako druga opcja transakcji oprócz waluty narodowej. Od kursu dolara wiele zależy m.in. ceny żywności, ropy czy gazu.

Posiadanie kapitału w dolarach wydaje się bardzo słuszną decyzją, natomiast należy zdać sobie pytanie, kiedy najlepiej jest wymienić złotówki na dolary? Z pewnością należy śledzić kurs złotówka-dolar i weryfikować, jaki jest obecny kurs. A następnie należy śledzić wzrosty i spadki światowej gospodarki oraz inne zmienne, na które nikt nie może być przygotowany. Dolary powinny być na twoim koncie zawsze i w miarę, gdy kurs wzrasta, można wtedy wymienić dolary na złotówki i ponownie część zainwestować. Jest to proces powtarzalny, który ciągle powinieneś testować.

Euro

Waluta ta jest często nazywana, drugą najważniejszą walutą światową, tuż po dolarze amerykańskim. Euro jest emitowane przez Europejski Bank Centralny i stanowi około 20% zabezpieczenia globalnej gospodarki według wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Waluta euro posiada bardzo wysokie zaufanie wśród inwestorów i jest też uważana za walutę bardzo stabilną. Wiele gospodarek europejskich posiada tę walutę lub uzależnia swój rynek gospodarczy właśnie od niej.

To, co może stanowić wyzwanie, to zachowanie się wielu państw posiadających euro. Każda decyzja przedstawicieli strefy euro przekłada się na kurs tej waluty. Nierzadko słyszy się zarzuty pod adresem rządów państwowych, które oskarżają je o „psucie” wspólnej waluty poprzez podejmowanie nieracjonalnych decyzji. Pomimo tego, warto posiadać część swoich oszczędności właśnie w walucie euro, może się to okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem na przyszłość.

Gdzie najlepiej korzystnie wymieniać walutę?

Istnieje kilka możliwości wymiany waluty, które mogą być dla Ciebie najkorzystniejsze. Oferta jest teraz bardzo szeroka, ponieważ możesz iść bezpośrednio do kantoru, możesz też założyć konto walutowe w swoim banku lub wymienić walutę w kantorach internetowych. Sprawdź jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Konto walutowe w twoim banku

Większość banków działających w Polsce ma możliwość założenia konta walutowego z opcją przewalutowania części środków. Jest to dobre rozwiązanie, ale dostępne tylko dla czterech walut: dolara amerykańskiego, euro, funta brytyjskiego oraz franka szwajcarskiego. Jeśli chcesz inwestować w inne waluty, wtedy to rozwiązanie nie będzie dla Ciebie. Działanie konta walutowego jest bardzo proste, wystarczy, że przelewasz środki w polskich złotych, a następnie wybierasz walutę, na jaką chcesz wymienić środki. Prosto, bezpiecznie i szybko!

Kantor internetowy

Od kilku lat możemy obserwować wzrost liczby stron i aplikacji, które wspierają wymianę walut i są nazywane najczęściej kantorami internetowymi. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą posiadać oszczędności w walucie, której bank nie podejmuje się przewalutowania. Nadal potrzebujesz konta walutowego w banku, ale tym razem musisz również założyć konto w kantorze internetowym, aby móc dokonać pierwszego przewalutowania. Każda z dostępnych stron posiada swoje wytyczne, dlatego zapoznaj się z nimi przed założeniem konta. Dodatkowo zwróć uwagę na różnicę w kursach walut, ponieważ mogą one wpłynąć na twoje oszczędności.

Kantor stacjonarny

Jest to kolejne miejsce, gdzie bezpiecznie możesz wymienić złotówki na inną walutę. Natomiast, przed wymianą musisz dokonać weryfikacji kursu w różnych kantorach.

Najmniej korzystny kurs będzie przy tzw. ciągach komunikacyjnych, czyli w pobliżu lotnisk oraz dworców autobusowych i kolejowych.

Kurs wymiany może się różnić nawet o kilkanaście groszy, co na większych sumach wymiany może zrobić sporą różnicę. Warto poszukać kantoru stacjonarnego oddalonego od takich miejsc, gdzie jest niewielu turystów, wtedy wymiana może być opłacalna. Jeśli planujesz dłuższe inwestowanie w waluty, to warto zaprzyjaźnić się z osobą z kantoru, a może uzyskasz niewielką obniżkę kursu wymiany.

Podsumujmy – w jakie waluty warto inwestować?

Inwestowanie w waluty staje się coraz popularniejsze, natomiast najpierw zadbaj o podstawy, czyli swoją edukację finansową. Bez tego, nie jesteś w stanie podejmować racjonalnych decyzji, a intuicja może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Najbardziej stabilnymi walutami, zwanymi bezpieczną przystanią są dolar amerykański, euro, frank szwajcarski oraz funt brytyjski. Warto dywersyfikować swój portfel inwestycyjny i nie opierać swoich oszczędności tylko na jednej walucie i tylko na jednym instrumencie finansowym. Zadbaj o swoją przyszłość już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *