Dinar kuwejcki

Najdroższa a najtańsza waluta na świecie – skąd pochodzą?

Każdy z nas zna najpopularniejsze i najważniejsze z punktu widzenia gospodarki waluty, a są nimi dolar, euro, frank szwajcarski czy funt brytyjski. Ale czy któraś z tych walut jest najdroższa na świecie? Odpowiedź brzmi nie.

Po przeczytaniu tego artykułu możesz być szczerze zaskoczony listą najdroższych i najtańszych walut światowych. Przekonasz się, że nie wartość waluty nie zawsze idzie w parze z jej rozpoznawalnością.

Dinar kuwejcki — waluta o najwyższej wartości na świecie

Tak jak możesz przeczytać w tytule, to właśnie dinar kuwejcki znajduje pierwsze miejsce na liście najdroższych walut na świecie. Kuwejt to niewielkie państwo w Azji, które posiada wspólną granicę z Irakiem i Arabią Saudyjską. Gospodarka tego kraju opiera się w głównej mierze na złożach ropy naftowej i gazu ziemnego, które są głównym produktem eksportowym. Dinar kuwejcki został wprowadzony do obiegu w 1961 roku, a obecna wartość to 14,54 zł (stan na listopad 2022). Jeden dinar kuwejcki dzieli się na 1000 filsów.

W obiegu możemy spotkać się z następującymi nominałami w monetach: 5, 10, 20, 50, 100 filsów, zaś w banknotach z: ¼, ½, 1, 5, 10 i 20 dinarów. Pomimo dużej wartości kursu, dinar kuwejcki nie jest najważniejszą walutą światową, ponieważ jest używana głównie na terytorium jednego państwa. Dodatkowo nie stanowi ważnego zabezpieczenia dla gospodarki, ani też nie jest używana do określenia wartości żadnych z surowców takich jak ropa czy gaz, ich wartość jest zawsze podawana w przeliczeniu na dolary.

Inne najdroższe waluty świata

Kolejnym zaskoczeniem może być dla Ciebie lista walut, które również osiągają wysoki kurs w przeliczeniu na złotówki.

Dinar Bahrajnu

Bahrajn to niewielkie państwo wyspiarskie znajdujące się pomiędzy Katarem a Arabią Saudyjską. Ich głównym produktem eksportowym jest ropa naftowa i gaz ziemny. Obecny kurs w stosunku do polskiego złotego wynosi 11,96 zł (listopad 2022 r.), co ustawia dinar bahrajnu na drugim miejscu w rankingu najdroższej waluty świata. 1 dinar bahrajnu to 1000 filsów. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Monety występują w następujących nominałach: 5,10, 25, 50, 100, 500 flisów, a banknoty w nominałach 1/2, 1, 5, 10, 20 dinarów.

Rial Omański

Oman to kolejne państwo z Półwyspu Arabskiego, które może szczycić się jedną z najdroższych walut na świecie. Wartość 1 riala omańskiego w listopadzie 2022 r. wynosi 11,72 zł i zbliża się wartością do dinara bahrajnu. Jest to też kolejny kraj, którego głównym źródłem napędzania gospodarki jest wydobycie gazu ziemnego, ropy naftowej oraz innych wartościowych surowców na eksport. 1 rial omański dzieli się na 1000 baisa. Monety i banknoty dostępne w obiegu: 100, 200 baisa dostępne w monetach, a w banknotach znajdują się 1/4, 1/2, 1, 5, 10 oraz 50 riali. Obecna wartość tej waluty plasuje ją na zaszczytnym trzecim miejscu w rankingu najdroższych walut na świecie.

Cechą wspólną tych walut jest to, że wartość każdej przekracza 10 zł oraz to, że wszystkie kraje znajdują się na Półwyspie Arabskim, a ich głównym źródłem przychodu jest eksport ważnych surowców. Ciekawe jest również to, że kolejna waluta w zestawieniu również należy do kraju z Bliskiego Wschodu, a jest nim Jordania i dinar jordański. Obecna wartość tej waluty to 6,36 zł (listopad 2022 r.), także możemy zaobserwować sporą różnicę pomiędzy 3 a 4 miejscem w tym zestawieniu. Kolejnymi walutami są funt brytyjski, dolar kajmański, frank szwajcarski, euro i dolar brytyjski, których miejsca w rankingu mogą się zmieniać, ponieważ różnice w kursie walut są niewielkie.

Jaka jest najtańsza waluta na świecie?

Jeśli mówiliśmy o najdroższych walutach światowych, to teraz czas na przedstawienie rankingu tych najtańszych. Niestety w ostatnim czasie wysoka inflacja oraz problemy gospodarcze zaczęły mocno zmieniać warunki gry i państwa, które dotąd radziły siebie z problemami, już przestały sobie z nimi radzić.

Rial Irański

Do takich krajów i walut o najniższej sile nabywczej jest rial irański, którego kurs w przeliczeniu na polskie złote wynosi 0,00011 zł. Nie jest to żaden błąd, tyle właśnie wynosi kurs tej waluty w listopadzie 2022 roku. 1 rial irański to 100 dinarów. W obiegu dostępne są monety o nominałach: 50, 100, 250, 500, 1000, 2000, 5000 riali, natomiast banknoty mają następujące nominały: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, 100000, 1000000 riali. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego pojawiają się tak duże nominały zarówno w monetach, jak i banknotach?

Załóżmy, że butelkowana woda kosztuje 3 zł, w przeliczeniu jest to 281 94,63 rial irański. Natomiast nie tylko Iran, nie radzi sobie z pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Przed denominacją to boliwar wenezuelski cieszył się niechlubną sławą, jaką jest najtańsza waluta świata. W październiku 2021 roku rząd Boliwii zadecydował o przeprowadzeniu procesu denominacji boliwara w stosunku 1 do 1 000 000 i byłą to 3 denominacja w ciągu zaledwie 13 lat. Niestety, hiperinflacja od wielu lat zabija oszczędności Boliwijczyków i zapewne nie jest to ostatnia taka denominacja w ich życiu.

Ranking najdroższych walut świata wygrywają państwa z Półwyspu Arabskiego, których wartość przekracza 10 zł w stosunku do polskich złotych. Państwa te żyją głównie z eksportu ważnych surowców takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Ich waluty nie są tymi najważniejszymi, ale z pewnością najdroższymi na świcie. Po drugiej stronie znajdują się najtańsze waluty świata, które od lat walczą z dużą inflacją lub hiperinflacją, ale ich działania nie są takie skuteczne, jak zapewne sobie życzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *