pompa ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Optymalna temperatura powietrza w domu jest niezwykle istotna, szczególnie jeśli panują wysokie mrozy. Polacy coraz częściej sięgają po nowatorskie, zarazem ekologiczne rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. W tym artykule przyjrzymy się szczególnie pompom ciepła, które do swojego prawidłowego działania potrzebują energii elektrycznej.

Jak w takim razie połączyć ekologię z rozsądnym oszczędzaniem energii elektrycznej?

Od czego zależy zużycie energii przez pompę ciepła?

Pompy ciepła działają na zasadzie obiegu różnych poziomów temperatur. Ciepło mogą pobierać z powietrza lub ziemi i przenoszą ją do wewnętrznego obiegu powietrza. Niestety, pompa ciepła nie działa samodzielnie, a potrzebuje do tego odpowiedniej instalacji elektrycznej.

Zużycie prądu w przypadku tego urządzenia zależy od kilku czynników:

  • metraż domu lub innego ogrzewanego pomieszczenia,
  • liczby mieszkańców,
  • zastosowanej termoizolacji budynku,
  •  zastosowanej wentylacji budynku,
  • czasu trwania sezonu grzewczego.

Zanim pompa ciepła zostanie założona, warto przyjrzeć się całej termoizolacji domu, aby ciepło nie uciekało zbyt gwałtownie przez nieszczelne okna, drzwi czy dach. Zastosowanie nowoczesnej stolarki i ocieplenie domu może spowodować, że pompa ciepła będzie pobierała mniej energii elektrycznej, a to oznacza, że kilkaset złotych może zostać w naszych portfelach.

Współczynnik COP – co oznacza?

Dokonując zakupu pompy ciepła, możemy spotkać się ze współczynnikiem COP, czyli Coefficient Of Performance (współczynnik efektywności). Współczynnik COP informuje kupującego, ile pompa ciepła jest w stanie oddać ciepła w porównaniu do mocy elektrycznej, jaką musi pobrać. Jest to bardzo ważny współczynnik, ponieważ niska efektywność może spowodować wzrost rachunków za prąd, ale temperatura nie będzie w pełni dostosowana do potrzeb użytkowników. Im wyższy współczynnik COP, tym lepiej, ponieważ wartość wytworzonego ciepła będzie większa niż pobrany z sieci elektrycznej prąd. Standardowo współczynnik COP dla pomp ciepła znajduje się w przedziale: 2,99 do 4,20.

Powietrzna pompa ciepła – jakie jest roczne zużycie prądu?

Roczne zużycie powietrznej pompy ciepła może się różnić, w zależności od parametrów przedstawionych w pierwszej części artykułu. Jeśli dom posiada wysokiej klasy termoizolację, a dom nie przekracza metrażu 150 m2, to roczne zapotrzebowanie na prąd dla pompy ciepła wyniesie 2250 kWh, co w przeliczeniu miesięcznym wynosi 187,5 kWh. Natomiast jeśli dom jest starszej generacji, bez izolacji cieplnej to zapotrzebowanie roczne na prąd będzie wynosiło 5666 kWh, comiesięcznie wyniesie 472,2 kWh. Różnica jest ponad 2,5-krotna, dlatego w pierwszej kolejności należy zacząć od profesjonalnej termoizolacji budynku. Samorządy lub rząd oferują często dotacje na docieplenie domów, w których warto skorzystać.

Jak obliczyć, ile prądu zużyje pompa ciepła?

Dokładne obliczenie dotyczące zużycia energii elektrycznej nie jest łatwe. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które są niestabilne i zmienne w czasie. Szacunkowo możemy przyjąć następujące założenia:

  • roczne zużycie energii cieplnej budynku
  • współczynnik COP pompy ciepła,

Następnie należy wyznaczyć, ile prądu rocznie zużywa pompa ciepła na ogrzanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Alternatywnie, można wziąć pod uwagę, ile prądu zużywa pompa ciepła do grzania wody, gdy budynek będzie ogrzewany z innego źródła. Możesz też zrobić zupełnie na odwrót, czyli wszystko oprócz ciepłej wody jest ogrzewane przez pompę ciepła. W przypadku pompy ciepła można wziąć pod uwagę wiele scenariuszy, dlatego warto przeanalizować z doradcą energetycznym różne możliwości.

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

W ostatnim czasie borykamy się ze sporymi podwyżkami energii elektrycznej, a jak już możesz zauważyć, pompa ciepła zużywa jej całkiem sporo. Natomiast, istnieją sposoby jak zaoszczędzić właśnie na energii elektrycznej w przypadku pomp ciepła. Oczywiście pierwszym krokiem jest termoizolacja budynku, który nie będzie tak szybko oddawał ciepła na zewnątrz. Drugim ważnym aspektem oszczędzania jest zakup pompy ciepła o jak najwyższym wskaźniku COP. Im wskaźnik jest wyższym, tym lepiej, ponieważ pompa pobiera mniej energii elektrycznej, ale jednocześnie pracuje wydajniej.

Trzecim elementem oszczędności może być zmiana taryfy u dostawcy energii lub zmiana dostawcy. Czasami wystarczy tylko zmienić formę otrzymywania faktury z papierowej na elektroniczną, aby zaoszczędzić nawet kilka procent. Warto rozejrzeć się również za nowym dostawcą, który może posiadać zdecydowanie lepszą ofertę niż twój obecny dostawca energii elektrycznej. Kontynuując temat kosztów energii elektrycznej, może warto będzie zainwestować w częściową niezależność i zamontować panele fotowoltaiczne.

Taka inwestycja, tak jak pompa ciepła nie zwróci się szybko, ale w dłuższej perspektywie pomoże Ci to osiągnąć mniejsze rachunki za prąd. Co jakiś czas pojawiają się nowe programy rządowe oraz samorządowe, które oferują dotacje lub bezzwrotne pożyczki na cele związane z rozwojem energetycznym gospodarstw domowych. Warto rozejrzeć się za takim programem i zdobyć środki na termoizolację budynku.

Podsumowanie

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które pomoże Ci pozyskiwać ciepło w zrównoważony sposób. Pompa pobiera ciepło z zewnątrz, czyli z powietrza lub z gruntu i przepuszcza do środka budynku, ogrzewając grzejniki oraz wodę. Pompa ciepła nie będzie działała prawidłowo bez energii elektrycznej, dlatego podczas zakupu urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, takich jak metraż budynku, liczba użytkowników oraz wentylacja i termoizolacja budynku. Aby ograniczyć nadmierne zużycie prądu, należy sprawdzić współczynnik COP, który powinien być jak najwyższy, a także należy odpowiednio przygotować dom na instalację pompy ciepła. Doradca energetyczny może pomóc Ci w dokonaniu odpowiednich zmian, jak również zaproponuje rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *