wyszukiwarka NIP

Jak sprawdzić swój NIP i znaleźć firmę pod numerze NIP?

Sprawdzanie firmy po nipie to coraz powszechniejsza metoda weryfikacji przedsiębiorców. W ostatnim czasie powstało wiele firm oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, z którymi możemy podjąć współpracę. Wystawiając fakturę za oferowane usługi, niezbędne jest wpisanie danych firmy, w tym numeru NIP.

Dokładnie taka sama sytuacja występuje, gdy chcemy dokonać przelewu na konto firmowe. W jaki sposób sprawdzić NIP? Czy istnieje wyszukiwarka, z której możesz skorzystać? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Czy istnieje wyszukiwarka numerów NIP?

Istnieją wyszukiwarki numerów NIP, a co więcej możliwości wyszukiwania są praktycznie nieograniczone. Możesz skorzystać z wyszukiwarki Googla, ale też bardziej zaawansowanych stron internetowych, a także stron urzędowych. W zależności od posiadanych danych klienta możesz sprawdzić informacje o nazwie firmy, adresie, a także sprawdzić, czy nip jest poprawny. Sama wyszukiwarka Google daje sporo możliwości w sprawdzaniu danych firmowych, natomiast możesz skorzystać z innych wyszukiwarek w tym KRS, bazy NIP lub bazę Regon. Każda z tych stron ma zagregowany system, dlatego wystarczy, że sprawdzisz numer tylko w jednym systemie.

W jaki sposób można sprawdzić swój NIP?

Numer Identyfikacji Podatkowej powinieneś posiadać od momentu rozpoczęcia pracy lub działalności gospodarczej. Może on towarzyszyć Ci od 18 roku życia, dlatego w pierwszej kolejności sprawdź dokumentację urzędową, w tym PIT-y lub wniosek o założenie działalności gospodarczej. Na tych dwóch dokumentach z pewnością znajdziesz numer NIP. Jeśli nie masz możliwości odszukania tych informacji, to zawsze możesz skorzystać z usług Urzędu Skarbowego, który wyda Ci duplikat z numerem NIP.

Sprawdzanie NIP w Urzędzie Skarbowym

Urząd Skarbowy za pośrednictwem strony podatki.gov.pl udostępnia swoim klientom możliwość weryfikacja numeru NIP. Jeśli chcesz wyszukać dane firmy, z którą współpracujesz, to szybko jesteś w stanie potwierdzić informacje o statusie usługodawcy. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową, wybierz informacje o statusie NIP i wprowadzisz numer w odpowiednie miejsce. Następnie wyświetli Ci się informacja czy NIP jest poprawny, czy też nie i musisz ten numer ponownie zweryfikować. Jest to bardzo bezpieczny i szybki sposób na sprawdzenie numeru NIP, który może Cię uchronić przed korektą dokumentów, które gromadzi Urząd Skarbowy.

Sprawdzenie NIP w Internecie

Wyszukiwanie i weryfikacja NIP w Internecie jest niezwykle prosta. Wystarczy, że masz dostęp do wyszukiwarki Googla oraz informacje, które pozwolą Ci w pewien sposób zweryfikować firmę, czyli nazwa, adres lub numer Regon. Każda z tych informacji pomoże Ci dotrzeć do aktualnego numeru NIP przedsiębiorstwa. Wyszukiwarka Googla z dużą dokładnością podaje dane firm, natomiast jeśli informacje są różne, to warto sprawdzić wyszukiwarkę Urzędu Skarbowego, która z całą pewnością może potwierdzić dane firmy. Jeśli dane są niejednoznaczne, to może oznacza, że firma przechodzi zmianę.

Poszukiwanie firm po NIP-ie w wyszukiwarkach lub w Internecie to jedno z zadań, które często musi wykonać dział księgowości lub sam przedsiębiorca. Weryfikacja tych danych pomoże Ci uchronić się przed błędami w fakturach, które trzeba korygować, lub błędami w płatnościach. Możliwości weryfikacji usługodawcy lub dostawcy jest sporo, dlatego możesz skorzystać z wyszukiwarki Googla, wyszukiwarki firm lub oficjalnej strony Urzędu Skarbowego. Pamiętaj, że każdy błąd może Cię kosztować sporo nerwów oraz konieczności składania wniosków, oraz korekt w różnych urzędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *