Znana i lubiana restauracja, od lat przyciąga wielu klientów, którzy ze względu na smak oferowanych burgerów, często wracają. Im więcej klientów, tym większy zysk, dlatego popularna sieć restauracji Mcdonalds, jest łakomym kąskiem dla osób, które marzą o dochodowym biznesie.
Restauracje McDonald’s doskonale prosperują nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Dzięki różnorodności, jaką ma do zaoferowania restauracja, klienci z chęcią korzystają z jej usług, zostawiając w lokalu spore sumy pieniędzy. Nic zatem dziwnego, że wiele osób, interesuje się rozpoczęciem pracy, poprzez Franczyzę. Jak wygląda prowadzenie restauracji? Czy jest to opłacalne oraz z jakimi kosztami musi się zmierzyć franczyzobiorca, by otworzyć własny lokal gastronomiczny?
Koniecznie sprawdź, na jakich warunkach podpisywana jest umowa, oraz co możesz zyskać podpisując ją ze znanym restauratorem.
Franczyza McDonald’s w pigułce, czyli co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy
Tak samo jak wiele innych firm, działających na zasadzie franczyzy, popularna restauracja oferująca głównie burgery, ma określone standardy, do których muszą dostosować się przyszli franczyzobiorcy.
Aby lokal nie odbiegał od pozostałych restauracji, firma oferuje franczyzobiorcy regularne dostawy składników, niezbędne do produkcji kanapek czy tak zwanych wrapów. Istotne w tym przypadku są ściśle ustalone receptury, które są tajemnicą firmy. Tyczy się to przede wszystkim sosów i przypraw, wykorzystywanych do produkcji jedzenia, ale również wskazówek, jak przygotować poszczególne potrawę. Skupmy się jednak na franczyzy.
Jak nietrudno się domyślić, restauracja jest dochodowym biznesem, który już po kilku miesiącach funkcjonowania, pozwala uzyskać spory przychód. Wpływ na to, mają wytyczne, których muszą przestrzegać franczyzobiorcy oraz jego pracownicy. Funkcjonowanie takiej restauracji, jest stale monitorowane, między innymi przez specjalne wizytacje, które mają na celu wykrycie oraz poprawienie wszelakich nieprawidłowości, wynikających nie tylko z serwowanego jedzenia, ale również obsługi klienta. Dlatego osoba, która chce nawiązać współpracę z firma, powinna być odporna na sytuacje stresować, być sumienna, rzetelna i pracowita.
Koszta franczyzy. Ile trzeba zapłacić, by otworzyć własny lokal gastronomiczny?
Założenie własnej restauracji wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Istotna jest przede wszystkim tak zwana licencja, czyli nic innego jak praca pod szyldem Mcdonald’s. Jest to kwota, która pojawia się przez cały okres trwania umowy, również podczas jej zawarcia.
Ajent zobowiązany jest do zapłaty 45 000 dolarów jako opłaty początkowej, a do tego dochodzi koszt wyposażenia restauracji, w tym przypadku cena waha się w od 3 000 000 do nawet 4 800 000 zł. Zaopatrzenia się w niezbędne środki czystości i opakowania, a to kwota w okolicy 50 000 zł, no i oczywiście kwota związana z założeniem działalności. Już na ten moment widać, jak wielki jest to koszt, oraz że nie każdy będzie w stanie pozwolić sobie na zorganizowanie tak dużej sumy pieniędzy.
Restauracja na kredyt, czyli koło ratunkowe dla przyszłego właściciela znanej i cenionej restauracji
McDonald’s jest bardzo restrykcyjnym przedsiębiorcą, który stawia na pewne inwestycje. Z tego też powodu, określone są metody płatności na start, czyli pieniądze niezbędne do otwarcia lokalu. Najlepiej, gdy franczyzobiorca jest w stanie w całości pokryć koszt związany z otwarciem lokalu. Jeśli jednak nie jest w stanie, oraz zdecyduje się na wzięcie kredytu, musi pamiętać o tym, że kredyt zawierany jest wyłącznie na franczyzobiorcę, a wysokość środków sfinalizowanych w ten sposób, nie może przekraczać 60%.
Kto może zostać franczyzobiorcą McDonald’s?
Zostanie franczyzobiorcą tak znanej i szanowanej marki, wiąże się z pewnymi kryteriami, które musi spełnić przyszły franczyzobiorca. NIe da się ukryć, że lista jest naprawdę długa, i skierowana jest do określonego grona kandydatów.
Warunki jakie należy spełnić, aby móc podpisać umowę na zasadzie franczyzy:
- pasja i przekonanie do marki McDonald’s
- doświadczenie i udokumentowane sukcesy w życiu zawodowym,
- umiejętność zarządzania zespołem,
- zdolności przywódcze i profesjonalizm w działaniu – bycie prawdziwym liderem zespołu oraz dążenie do perfekcji w prowadzeniu własnej restauracji,
- umiejętności interpersonalne i łatwość budowania relacji z pracownikami, przedstawicielami McDonald’s i dostawcami,
- chęć wspierania lokalnej społeczności – patrzenie nie tylko przez pryzmat zysku, ale również tego, co dobrego można zrobić dla otoczenia,
- znajomość zagadnień finansowych,
- ambicja, energia, optymizm, duch przedsiębiorczości,
- akceptacja ryzyka towarzyszącego prowadzeniu działalności gospodarczej na własny rachunek,
- dążenie do sukcesu ze świadomością, że mogą występować lata lepsze i gorsze,
- umiejętność twórczego działania w ramach reguł i standardów systemu McDonald’s,
- otwartość na zmieniające się potrzeby gości restauracji.
Wytyczne te, pochodzą z oficjalnej strony firmy, dlatego są aktualne i zgodne z prawdą.
Ile można zarobić na prowadzeniu własnego lokalu gastronomicznego?
Z pewnością zastanawiasz się, ile można zarobić na prowadzeniu restauracji, skoro tak duża kwote, należy wyłożyć na start. Wszystko zależy od lokalizacji oraz ilości osób. W większych miastach, gdzie klientów jest naprawdę sporo, zarobić można nawet do 80 tyś złoty netto. Jest to kwota na prawdę wysoka i z pewnością zachęci nie jedną osobę. Najniższy zaś próg, oscyluje na kwotę około 40 tysięcy złotych netto.
Warto postawić na miasta, w których nie ma innej restauracji, lub jest ich mało. Doskonałą lokalizacją pod tym kątem okazały się takie miejscowości jak Dzierżoniów czy Łuków.
Jak założyć własną restaurację krok po kroku?
Oprócz wspomnianych wcześniej wydatków, restauracja zwraca uwagę na doświadczenie, radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz szkolenia, które musi odbyć każdy przyszły franczyzobiorca.
Szkolenia te, mają na celu wskazanie właściwych praktyk, by firma osiągnęła satysfakcjonujące dochody, a jakość świadczonych usług, nie wpłynęła na reputację firmy. Podczas szkolenia, przyszły franczyzobiorca uzyskuje informacje, jak prowadzić lokal, jak zarządzać pracownikami, jak wygląda zmiana promocji czy odebranie zamówionego towaru. Dopiero po ukończeniu szkolenia, pozyskaniu lokalu oraz zdobyciu licencji jest możliwe otworzenie własnego punktu.
Franczyza restauracji jest jedna z najdroższych ofert, jakie oferują różnego rodzaju firmy. Jest to jednak inwestycja, która przynosi zysk, oraz daje możliwość rozwoju. Jest wskazana dla osób, które nie prowadzą innych działalności, lub ich prowadzenie, nie zajmuje więcej czasu jak 10% w porównaniu z restauracją.
Jest to zatem wymagający, czasochłonny i wymagający poświęceń lokal, który nie jest przeznaczony dla wszystkich.
Tematyka finansów, gospodarki i przedsiębiorczości nie jest mi obca. Prywatnie prowadzę własną firmę, specjalizującą się w pozyskiwanie dotacji unijnych oraz środków na rozwój działalności gospodarczej.