Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę – jak napisać (wzór pisma)

Czasami w życiu przychodzi czas na zmiany i bardzo często główną zmianą jest decyzja o znalezieniu nowej pracy. Rezygnacja z pracy nie jest łatwym krokiem, ale często warto go zrobić i iść do przodu. Bez względu na to czy chcemy więcej zarabiać, wykonywać inne zajęcie, czy też po prostu zmienić miejsce pracy należy w sposób zgodny z przepisami rozwiązać umowę o pracę z obecnym pracodawcą.

Porzucenie pracy czyli nie poinformowanie pracodawcy o tym że już nie chcemy z nim dłużej współpracować będzie niosło za sobą negatywne konsekwencje. Nie ma potrzeby działać w taki sposób, ponieważ nawet jeśli zależy nam na natychmiastowym ustaniu stosunku pracy możemy „dogadać” się z obecnym szefem. W tym momencie mogą nasuwać się pytania: Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Jak złożyć wypowiedzenie?

Bądź też w sytuacji gdy doszliśmy do porozumienia z szefem – jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dalszym wpisie więc zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Rozwiązanie umowy o pracę- jak napisać wypowiedzenie?

Podjęliśmy decyzję o zmianie pracy i nadszedł czas na złożenie stosownego dokumentu jakim jest wypowiedzenie. Jak poprawnie napisać wypowiedzenie o pracę i co powinno się w nim znaleźć? Otóż na dokumencie takim (wzór wypowiedzenia umowy o pracę zamieszczamy poniżej) powinny znaleźć się:

  • data i miejsce
  • dane pracodawcy
  • dane pracownika
  • nagłówek (wypowiedzenie umowy o pracę)
  • informacja jaka umowa zostaje wypowiedziana i na jaki okres została zawarta
  • miejsce na potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia
  • zwrot grzecznościowy
  • podpis osoby składającej

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Jeżeli chodzi o długość okresu wypowiedzenia w przypadku umowy na czas nieokreślony, będzie on uzależniony od okresu w jakim pracownik pracował posiadając taką umowę.

Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie, w przypadku gdy pracownik pracował dłużej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosić będzie 1 miesiąc. Natomiast jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata to okres wypowiedzenia w takiej sytuacji wynosi 3 miesiące.

Trochę inaczej przedstawia się sytuacja z wypowiedzeniem umowy o pracę na okres próbny. Jeżeli okres próbny trwał krócej niż 2 tygodnie to wypowiedzenie wynosi 3 dni, jeżeli umowa trwała dłużej niż 2 tygodnie to okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień. 2 tygodnie to okres wypowiedzenia w sytuacji gdy okres próbny trwał 3 miesiące.

Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może skutkować nawet natychmiastowym ustaniem stosunku pracy bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia. W tym przypadku zwracamy się do pracodawcy z prośbą o zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. W wypowiedzeniu muszą również znaleźć się proponowana data rozwiązania umowy, podpis oraz miejsce na podpis pracodawcy. Ważne jest aby pamiętać o tym iż pracodawca nie ma obowiązku wyrazić zgody na naszą propozycję rozwiązania umowy o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę – wzór PDF

wypowiedzenie umowy o pracę w PDF
Pobierz plik: Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Jak złożyć wypowiedzenie o umowy?

Wypowiedzenie umowy o pracę może złożyć zarówno pracownik jak i pracodawca. Może ono zawierać okres wypowiedzenia bądź na prośbę pracownika umowa może zostać rozwiązana za porozumieniem stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Ważne aby w dokumencie tym znalazły się wszystkie niezbędne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *