20 złotych

20 zł brutto ile to netto?

W 2023 roku płaca minimalna w Polsce będzie zmieniać się dwukrotnie. Pierwszy wzrost wynagrodzenie zauważymy już w styczniu, a kolejna zmiana planowana jest na lipiec 2023 roku. W obecnej sytuacji rządzący zdecydowali się na ten ruch, ze względu na liczne wyzwania związane z inflacją, jakie stoją przed obywatelami.

Sprawdź, czym różni się wynagrodzenie brutto i netto, a także sprawdź, na jakie wynagrodzenie netto możesz liczyć w najbliższym czasie.

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

Wynagrodzenie brutto jest to całkowita płaca, jaką może otrzymać pracownik przed odliczeniem podatków i składek. Na pensję brutto składają się: wynagrodzenie netto, składki na ubezpieczenia społeczne, w tym emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Natomiast wynagrodzenie netto jest to kwota wynagrodzenia, jaką pracownik otrzymuje na swoje konto bankowe czyli na rękę. Jest to kwota po odliczeniu wszystkich podatków i składek.

20 zł brutto ile to netto – jak obliczyć?

Wyliczenie kwoty netto z kwoty brutto może się wiązać z kilkoma trudnościami, ponieważ wiele zależy od wysokości wynagrodzenia oraz progu podatkowego, do jakiego zostaliśmy zakwalifikowani. Dlatego też są dostępne kalkulatory do obliczenia wynagrodzenia ze względu na kwotę oraz sytuację pracownika, ale również o taką informację można zapytać w dziale kadr. Przy wyliczeniu kwoty netto dla kwoty 20 zł brutto przy umowie o pracę musimy wziąć pod uwagę następujące wskaźniki:

  • 9,76% na ubezpieczenie emerytalne
  • 1,5% na ubezpieczenie rentowe
  • 2,45% na ubezpieczenie chorobowe
  • 9% na ubezpieczenie zdrowotne
  • 4,89% na zaliczkę na PIT

Kwota netto, jaką możemy uzyskać, po odliczeniu wszystkich składek wynosi 17,26 zł.

22,80 zł brutto – ile to netto?

Kwota 22,80 zł będzie minimalną stawką godzinową brutto dla pracownika, który po odliczeniu wszystkich składek może liczyć na kwotę 19,67 zł netto przy umowie o pracę, a przy umowie zlecenie 17,75 zł. Należy jednak pamiętać, o osobach, które nie ukończyły 26 lat, ponieważ ich wynagrodzenie brutto równa się netto ze względu na zastosowanie tzw. zerowego PIT-u.

23,50 zł brutto – ile to netto?

Na kolejną podwyżkę wynagrodzenia minimalnego możemy liczyć w lipcu i wzrośnie ona do 23,50 zł brutto. Po odliczeniu wszystkich niezbędnych składek osoba pracująca na podstawie umowy o pracę może otrzymać 16,45 zł netto za godzinę, a osoba zatrudniona na umowę zlecenie może liczyć na 18,38 zł netto za godzinę.

Wartości wynagrodzenia brutto i netto różnią się w zależności od podpisanej umowy czy wieku pracownika. Jedno jest pewne, im więcej zarabiasz, tym większe składki musisz odprowadzać. Jeśli twoje zarobki są inne niż te przedstawione w artykule, to skorzystaj z kalkulatorów wynagrodzeń dostępnych w Internecie lub skonsultuj się pracownikami działu kadr i płac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *