Zabezpieczenie przed manipulacją, kradzieżą, czy potwierdzenie autentyczności – to podstawowe zadania stawiane plombom. Korzysta się z nich w wielu branżach od transportu, przez farmację, po energetykę. Aby plomby zabezpieczające spełniały swoje zadanie, powinny być dopasowane konstrukcyjnie do specyfiki branżowej.
Branże korzystające z plomb zabezpieczających i rodzaje ochrony
Można powiedzieć, że plomby zabezpieczające wykorzystywane są niemal w każdej branży. Nie trzeba być celnikiem czy pracować w gorzelni, by mieć do czynienia z taką formą ochrony, co pokazuje, jak rozpowszechnione jest to rozwiązanie. Poniżej znajdziesz najważniejsze branże, w których stosuje się plomby. Poznasz też ich rodzaje oraz krótką charakterystykę.
Plomby zabezpieczające w logistyce
W zależności od miejsca i spełnianej roli logistyka może korzystać z prostych metalowych plomb, zabezpieczeń z QR kodem, lub elektronicznych plomb. Plomby zabezpieczające wykonane z metalu chronią paczki, skrzynie czy przestrzenie zamknięte przed nieautoryzowanym dostępem. Bardziej zaawansowane plomby typu QR Code sprawdzają się do ochrony mienia i łatwej identyfikacji zawartości w procesach logistycznych. Z kolei zastosowanie elektronicznych plomb pomaga śledzić ładunek w transporcie, usprawniać planowanie tras i chronić przed próbą nieautoryzowanego otwarcia.
Plomby zabezpieczające urządzenia pomiarowe
Liczniki energetyczne, gazomierze czy wodomierze to widziane na co dzień urządzenia do pomiaru zużycia mediów. Niemal w każdym domu znajduje się chociaż jeden z nich. Stosuje się w nich proste plomby zabezpieczające, które chronią przed manipulowaniem stanu licznika. Dawniej stosowane w nich plomby ołowiane, dzisiaj są to produkty metalowe lub plastikowe. Ich konstrukcja nie pozwala na ponowne założenie zerwanej plomby bez widocznego uszkodzenia. Niektóre modele mają też specjalne nadruki, które ulegają zniszczeniu po ingerencji w plombę.
Plomby zabezpieczające w przemyśle farmaceutycznym
Oprócz tradycyjnych akcesoriów zabezpieczających w farmacji stosuje się też zaawansowane plomby zabezpieczające. Mowa o akcesoriach z unikalnymi numerami i urządzeniach zabezpieczających z dodatkowym pomiarem temperatury. Pierwsze z nich stosuje się w celu zniwelowania ryzyka pomyłek w dostawach i ochrony przed podrabianiem medykamentów. Drugi rodzaj plomb stosuje się w magazynach oraz w transporcie. Kontrola temperatury substancji jest kluczowa dla zachowania właściwości i dalszego użytku przy produkcji leków i suplementów.
Unikalne plomby ochronne w wojsku i organizacjach rządowych
Ten typ urządzeń jest stosowany do ochrony poufnych i ściśle tajnych dokumentów. Dostęp do nich musi być autoryzowany przez odpowiedzialne osoby, a każda próba otwarcia przez niepowołane osoby stanowi zagrożenie wagi państwowej. W wojsku stosuje się plomby do zabezpieczania sprzętu militarnego. Są one wykonane w sposób utrudniający samodzielne usunięcie i odporne na wpływ destrukcyjnych warunków.
Oprócz tego plomby stosuje się w przemyśle paliwowym, alkoholowym, chemicznym, elektronicznym czy spożywczym.
Tematyka finansów, gospodarki i przedsiębiorczości nie jest mi obca. Prywatnie prowadzę własną firmę, specjalizującą się w pozyskiwanie dotacji unijnych oraz środków na rozwój działalności gospodarczej.