apartament z basenem

Apartamenty inwestycyjne – w górach czy nad morzem? Gdzie najlepiej zainwestować?

Inwestowanie nadwyżek finansowych, które posiadasz, powinno być jednym z elementów twojej strategii zabezpieczenia twojego majątku. Szeroki portfel inwestycyjny zawiera lokaty, akcje, obligacje, ubezpieczenia oraz inwestycje w apartamenty. Coraz częściej pojawiają się możliwości częściowego zainwestowania w hotel czy luksusowy apartament albo też zakup mieszkania na wynajem, które będzie twoim przychodem pasywnym.

Cały czas poruszamy się na rynku mieszkaniowym, który jest jednym ze stabilniejszych, ponieważ popyt jest większy niż podaż. A ostatni rok, doskonale to pokazał, szczególnie za sprawą dużej emigracji osób z Ukrainy. Oferty wynajmu mieszkań były szybko wychwytywane, a lista osób chcących wynająć mieszkanie była kilkukrotnie większa.

Z tego artykułu dowiesz się, czym są apartamenty inwestycyjne, gdzie najlepiej posiadać takie mieszkanie oraz na co zwrócić uwagę, jeśli kupujesz mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem.

Co to są apartamenty inwestycyjne?

Apartamenty inwestycyjne to mieszkania położne najczęściej w turystycznych miejscach, takich jak góry czy morze i są przeznaczone na wynajem krótkoterminowy. Jest to produkt inwestycyjny przeznaczony dla osób, które posiadają spore nadwyżki finansowe i są w stanie sfinansować całość zakupu nieruchomości w gotówce, lub wziąć niewielki kredyt.

Jeśli chcesz sfinansować sporą część wartości nieruchomości, to musisz dokładnie przeanalizować, czy osiągniesz zysk. W przypadku apartamentów inwestycyjnych chodzi o to, aby osiągać dochód pasywny, a nie spłacać raty kredytu hipotecznego. Dla osób, które nie dysponują większymi sumami pieniędzy, jest możliwy zakup części nieruchomości lub zakup mikroapartamentów. Przed podjęciem decyzji o zakupie apartamentu inwestycyjnego należy dobrze zbadać teren lokalizacji oraz konkurencję, tylko wtedy możemy dobrze oszacować stopę zwrotu z inwestycji. Do kalkulacji należy dodać koszt obsługi apartamentu przez firmę zarządzającą nieruchomościami.

Gdzie najlepiej zainwestować w apartamenty?

Celem zakupu apartamentów inwestycyjnych jest to, aby osiągnąć jak największą stopę zwrotu i dochód pasywny, który jest tak bardzo pożądany. Przed dokonaniem zakupu nieruchomości należy przeanalizować miesięczną i roczną liczbę turystów w danej miejscowości oraz konkurencyjność, czyli ile podobnych ofert jest w danej lokalizacji.

Najczęściej wybierane kierunku to cały brzeg nadmorski oraz tereny górskie, popularne wśród turystów. Równie dobrą inwestycją mogą być apartamenty na Mazurach, które obecnie przechodzi boom turystyczny, a także większe miasta turystyczne, takie jak Kraków, Warszawa czy Wrocław. Wybierając lokalizację na zakup nieruchomości, musisz również dokładnie sprawdzić odległości od najpopularniejszych atrakcji, dostęp do infrastruktury miejskiej, dostęp do dobrych restauracji czy barów. Zastanów się nad tym, co dla Ciebie, jako turysty ma największe znaczenie przy wyborze miejsca noclegowego? A następnie sprawdź, czy twoja oferta będzie konkurencyjna w porównaniu do innych.

Apartamenty inwestycyjne w górach — popularne miejscowości

Miejscowości górskie są chętnie odwiedzane przez turystów praktycznie przez cały rok. Wiosną możemy podziwiać piękno odradzającej się przyrody oraz dywany przebiśniegów, latem i jesienią możemy zdobywać szczyty przy całkiem dobrej pogodzie, a zimą możemy oddać narciarskiemu szaleństwu. W górach możemy znaleźć doskonałe lokalizacje pod apartamenty, a są nimi Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój czy nasze ukochane Zakopane.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, w powiecie karkonoskim. Jest to doskonała baza wypadowa dla turystów, którzy chcą podziwiać piękne widoki z góry Śrenica czy zobaczyć wodospad Kamieńczyka, pospacerować w Karkonoskim Parku Narodowym, ale także dla osób, które chcą odwiedzić pobliskie Czechy.

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa na Dolnym Śląsku, która cieszy się dużym uznaniem wśród turystów. Jest to doskonała baza dla turystów górskich, ponieważ zaczyna się tutaj lub biegnie wiele szlaków turystycznych przez całe Sudety. Jest to też doskonałe miejsce dla osób, które również chcą zwiedzić pobliskie Czechy.

Zakopane

Zakopane to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Polsce. Doskonałe trasy górskie, trasa do Morskiego Oka czy możliwość skorzystania z doskonałych stoków narciarskich to jest coś, co przyciąga turystów z całego świata. Zakopane to też baza dla sportowców podczas różnych zawodów zimowych na szczeblu lokalnym, ale także światowym. Zakopane to doskonałe miejsce do zakupu mieszkania pod inwestycję, ale musisz liczyć się z dużą konkurencją.

Apartamenty inwestycyjne nad morzem — popularne miejscowości

Apartamenty inwestycyjne na drugim końcu Polski, czyli nad morzem również cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Najlepszy sezon trwa tutaj od maja aż do października. Natomiast część osób preferuje odwiedzenie morza w miesiącach zimowych ze względu na duże stężenie jodu. Najpopularniejszymi lokalizacjami na zakup nieruchomości inwestycyjnej są Gdańsk, Jurata oraz Jastrzębia Góra.

Gdańsk

Każdego roku Gdańsk przyciąga swoją ofertą turystów z Polski, ale też zza granicy. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które chcą poznać tę część kraju, poprzez piękne uliczki, ale też dostęp do morza. Rozważając zakup nieruchomości, musisz rozważyć dwie lokalizacje, centrum Gdańska, które jest oddalone od morza o kilkanaście kilometrów, albo zakup apartamentu tuż nad samym morzem.

Jurata

Na Półwyspie Helskim znajduje się miejscowość Jurata, która przyciąga swoim klimatem kitesurferów i windsurferów. Znajdują się tam doskonałe warunki do tego, aby ćwiczyć i trenować ulubione sporty wodne. Znajduje się tam wiele szkół, które każdego roku przyciągają swoją ofertę nowych, ale też stałych kursantów. Wybierając apartament w Juracie, warto postawić na współpracę z trenerami sportów wodnych.

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra jest położona w niewielkiej odległości od Półwyspu Helskiego, a swoją ofertę kieruje zdecydowanie do osób ceniących sobie naturę. Znajdziemy tutaj szerokie pasy zieleni, które połączone z plażą dają niesamowitą aurę całemu miejscu. Apartamenty w tej części popularne, a sama Jastrzębia Góra cieszy się niesłabnącą popularnością już od kilkudziesięciu lat. Do jastrzębiej Góry bez problemu dostaniemy się pociągiem lub samochodem.

Zakup apartamentów pod wynajem — na co zwrócić uwagę?

Jeśli decydujesz się na zakup nieruchomości pod wynajem, to należy zwrócić szczególną uwagę na dwa warunki:

  1. popularność danej miejscowości liczonej jako średnia liczba turystów w miesiącu i roku
  2. konkurencja na danym rynku.

Podczas takiego researchu należy odwiedzić strony Polskiej Izby Turystycznej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz najpopularniejsze strony z wynajmem mieszkań takich jak airBnB czy booking.com. Jeśli nie jesteś doświadczonym inwestorem, to warto skonsultować swoje działania z doradcą finansowym lub inwestycyjnym. Musisz pamiętać, że wydajesz ogromną sumę pieniędzy, która musi Ci się zwrócić w określonym czasie, aby inwestycję uznać za zakończoną z sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *