Mimo, iż stosunkowo dopiero od niedawna drukarki 3D goszczą powszechnie w naszych domach i firmach, to mało kto jednak wie, że technologia druku, z której one korzystają, znana jest już od ponad trzech dekad.
Od 1986 roku, kiedy to amerykański wynalazca Chuck Hull zgłosił wniosek patentowy na pierwsze tego typu urządzenie, do dziś drukarki przestrzenne uległy licznym zmianom i modyfikacjom, jednak jest to wciąż dość nowa technologia, co implikuje jej dalsze przeobrażenia. Nie sposób nie zauważyć, że drukarki 3D są coraz bardziej popularne, a także, że z coraz większym rozmachem wkraczają do naszego życia codziennego, jednak wciąż nie każdy z nas wie, jak drukuje drukarka 3D oraz jakie są koszty zakupu, a także dalszej eksploatacji tego typu urządzenia. Na te i inne pytania kompleksową odpowiedź znaleźć można poniżej.
Na czym polega technologia druku 3D?
Choć samo pojęcie drukarki 3D jest już powszechnie znane i stosowane, to jednak nie każdy wciąż wie, na czym tak właściwie polega drukowanie 3D. Tak więc, jak wskazuje sama nazwa, drukarka 3D jest urządzeniem stworzonym do drukowania w przestrzeni, a więc tworzenia obiektów trójwymiarowych.
Można więc wskazać, że technologia druku 3D, a właściwie technologia addytywna bądź generatywna, bo tak fachowo się ją nazywa, umożliwia tworzenie rozmaitych przedmiotów przy wykorzystaniu jedynie czterech podstawowych i zarazem kluczowych w całym procesie elementów. Możemy do nich zaliczyć: trójwymiarowy, komputerowy szablon danego przedmiotu; slicer, czyli specjalnie opracowany program komputerowy służący do obróbki danego modelu; urządzenie, a więc samą drukarkę 3D oraz specjalny materiał służący do druku.
Materiał służący do druku 3D
Prototypy drukowanych przedmiotów można tworzyć zarówno samodzielnie za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, bądź też wykorzystując darmowe, dostępne w Internecie wzory i szablony, których liczba nieustanie się zwiększa. Większą zagwozdką wydaje się być jednak to, czym drukuje taka drukarka 3D? Okazuje się jednak, że w zależności od modelu posiadanej drukarki możliwe jest drukowanie z najróżniejszych materiałów, a do tych najpopularniejszych zaliczyć możemy bez wątpienia różne rodzaje plastiku, metal czy szkło. Jeśli jednak chodzi o sam proces ich powstawania to można więc uznać, że produkty z drukarki 3D powstają na skutek nakładania na siebie wielu warstw danego materiału, który następnie po utwardzeniu zachowuje pożądany kształt oraz właściwości, które są typowe dla użytego do wykonania konkretnego przedmiotu materiału.
Jakie przedmioty można wydrukować na drukarkach 3D?
Od momentu rozpowszechnienia drukarek z funkcją druku trójwymiarowego upłynęło już sporo czasu, jednak wciąż są ludzie, którzy nie do końca wiedzą, jakie zastosowanie ma drukowanie 3D. Okazuje się bowiem, że dzięki tego typu urządzeniom, jakim są drukarki 3D, można stworzyć praktycznie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. W zależności od możliwości oferowanych przez drukarki 3D musimy się jednak liczyć z szeroką gamą cenową tego typu urządzeń.
Tak więc na przykład, stosunkowo tanie, domowe drukarki, które będą się specjalizować w wydrukach z PLA, czyli biodegradowalnego polimeru stworzonego za pomocą mączki kukurydzianej, umożliwiają nam tworzenie małych, poręcznych produktów na własne potrzeby. Domowa drukarka 3D jest zatem w stanie wydrukować wiele rzeczy codziennego użytku, takich jak na przykład rozmaite zabawki dla dzieci, elementy wyposażenia wnętrza czy części zamienne do różnego rodzaju urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Z kolei drukarki przemysłowe, które mogą generować wydruki z metalu bądź szkła są bardzo drogie i praktycznie niespotykane w gospodarstwach domowych głównie ze względu na swoje pokaźne wymiary.
Drukarka 3D – czy to dobry pomysł na biznes?
Druk 3D już dziś znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Jest to technologia coraz częściej wykorzystywana między innymi w medycynie, gdzie umożliwia tworzenie małych i precyzyjnie dopasowanych elementów bioneutralnych, dzięki czemu otwiera się możliwość tworzenia na przykład sztucznych żył czy różnego rodzaju innych endo- i egzoprotez.
Graften to nasz krajowy producent drukarek 3d, z siedzibą w Olsztynie.
Równie często druk 3D jest stosowany w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie umożliwia tworzenie prototypów pojazdów do testów, a także samych części zamiennych oraz elementów wyposażenia wnętrza pojazdu. Popularność zyskują również domy drukowane w technologii trójwymiarowej, które dzięki zastosowanej technologii umożliwiły stworzenie około 40 metrowego domu w zaledwie jeden dzień. Również, a właściwie jako pierwsze, technologię tą wykorzystało wojsko do tworzenia różnych modeli broni oraz sprzętów wojskowych. Okazuje się więc, że drukarki 3D to przyszłość wielu branż, a ich zastosowanie jest doceniane przez coraz większą liczbę sektorów pochodzących z różnych gałęzi przemysłu.
Ile kosztują drukarki 3D?
Ceny drukarek 3D wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wielkości i wykorzystywanego przez urządzenie materiału. Do użytku w gospodarstwach domowych zupełnie wystarczą najprostsze modele drukarek, których ceny mogą oscylować w granicach od 1 do 5 tysięcy złotych, natomiast w przypadku drukarek przemysłowych, które cechują się znacznie większymi rozmiarami oraz wykorzystują inne materiały, ceny te mogą przekroczyć nawet 100 tysięcy złotych.
Drukarki 3D do samodzielnego złożenia
Co ciekawe na rynku możemy spotkać zarówno gotowe urządzenia, jak i drukarki 3D do samodzielnego złożenia. Te drugie mimo, iż wymagają włożenia znacznie większej ilości pracy w proces przygotowania ich do użytku, to tym samym umożliwiają użytkownikowi również kompleksowe poznanie zasad działania samego urządzenia, jego możliwości oraz dokładnej budowy poszczególnych podzespołów. Choć dla wielu koszt tego rodzaju sprzętu może okazać się nie małym wydatkiem, to dalsza eksploatacja takiego urządzania okazuje się być już znacznie tańszą sprawą, gdyż kilogramowa rolka filamentu ABS lub PLA, a więc cienkiej wiązki tworzywa sztucznego umożliwiającego wykonywanie modeli 3D w domowym zaciszu, mieści się w przedziale cenowym wahającym się od 70 do 150 zł.
Tematyka finansów, gospodarki i przedsiębiorczości nie jest mi obca. Prywatnie prowadzę własną firmę, specjalizującą się w pozyskiwanie dotacji unijnych oraz środków na rozwój działalności gospodarczej.