przelew online

Ile idzie przelew z banku do banku? Jak sprawdzić kiedy przyjdzie?

Przelewy i wszelkiego rodzaju płatności online są tak popularne i bezpieczne, że chyba każdy choć raz dokonywał takiej płatności. Przelew między znajomymi, do urzędu, za zakupy to standardowe działanie Polaków. Niewiele osób posiada gotówkę przy sobie, dlatego przelewy stają się głównym środkiem płatności.

Często zastanawiamy się jak długo trwa transfer przelewu, w zależności od banków, czasu dokonania płatności, a także ile czasu musimy czekać na przelew zagraniczny. Sprawdź informacje w poniższym artykule i nie domyślaj się, kiedy dotrze do Ciebie kolejny przelew.

Przelewy zlecone w ramach tego samego banku

Jeśli ty jako nadawca oraz odbiorca posiadacie konta w tym samym banku, to przelew jest natychmiastowy. Jest to najszybszy z możliwych przelewów, ponieważ nie zostaną zaangażowani w transfer pośrednicy. Aby sprawdzić, czy odbiorca posiada konto w tym samym banku, wystarczy, że wpiszesz numer konta, a poniżej powinien wyświetlić się inicjał lub nazwa banku. Jeśli to ten sam bank, to pieniądze trafią na konto odbiorcy w momencie, gdy wybierzesz przycisk wyślij i dokonasz autoryzacji zgodnie z zasadami twojego banku.

Przelewy pomiędzy różnymi bankami

Przelewy pomiędzy różnymi bankami nie są realizowane natychmiastowo ani indywidualnie, a są zakolejkowane do realizacji przy najbliższej sesji rozliczeniowej. Transfer pieniężny jest realizowany w ramach Elektronicznej Izby Rozliczeniowej zwanej w skrócie Elixir. Jest to system pośrednictwa w elektronicznej wymianie rozliczeń międzybankowych oraz umożliwia transfer pieniędzy w trzech sesjach: porannej, południowej oraz popołudniowej. O tym, w jakim czasie zostanie przesłana transakcja do realizacji decydują godzina przelewu.

Sesje przelewów przychodzących i wychodzących

Każdy z banków posiada swój system oraz godziny sesji wychodzących i przychodzących.

  • sesja wychodząca to czas, w którym zostało przesłane zlecenie przelewu z konta nadawcy
  • sesja przychodząca to czas, kiedy bank odbiorcy przyjmuje transfer środków od nadawcy.

Poniżej znajdziesz listę banków oraz godziny sesji wychodzących i przychodzących, warto jest też na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiły się zmiany lub inne ograniczenia.

Alior Bank

  • sesja wychodząca: 9:30, 13:30, 16:00
  • sesja przychodząca: 12:00, 15:30, 17:30

Bank Millenium

  • sesja wychodząca: 11:00, 15:00, 17:30
  • sesja przychodząca: 12:00, 15:30, 17:15

PEKAO S.A.

  • sesja wychodząca: 8:30, 12:30, 15:00
  • sesja przychodząca: 11:00, 15:00, 17:30

BNP Paribas

  • sesja wychodząca: 8:00, 11:45, 14:15
  • sesja przychodząca: 12:00, 15:00, 18:00

Credit Agricole

  • sesja wychodząca: do 14:30 i po 14:30
  • sesja przychodząca: 12:00, 16:00, 18:00

ING Bank Śląski

  • sesja wychodząca: 8:10, 11:30, 14:30
  • sesja przychodząca: 11:00, 15:00, 17:30

mBank

  • sesja wychodząca: 5:55, 9:55, 13:25
  • sesja przychodząca: 11:15, 15:00, 18:15

PKO BP

  • sesja wychodząca: 8:00, 11:45, 14:30
  • sesja przychodząca: 11:30, 15:10, 17:30

Santander

  • sesja wychodząca: 8:15, 12:15, 14:45
  • sesja przychodząca: 11:00, 15:00, 18:00

Tak jak możesz zauważy, każdy bank stosuje własne metody określania sesji wychodzącej oraz przychodzącej. Warto sprawdzić wcześniej, w jakiej sesji zostanie przekazany przelew do transferu pomiędzy bankami w systemie Elixir.

Jak sprawdzić, kiedy przyjdzie przelew?

Aby sprawdzić kiedy przelew dotrze na wskazane konto bankowe musisz wziąc pod uagę kilka elementów:

  1. Czas zlecenia przelewu. Sprawdź, w jakiej sesji zostanie wzięty pod uwagę twój przelew. Wystarczy sprawdzić godzinę przelewu, a następnie sprawdzić sesje wychodzące.
  2. Czas na przeksięgowanie środków. Bank musi mieć czas na odczytanie transferu oraz przeksięgowanie środków i wysyłkę poprzez system Elixir. Ten proces również zajmuje trochę czasu.
  3. Czas na otrzymanie przelewu. Należy wziąć pod uwagę czas sesji przychodzącej w banku odbiorcy.

Dopiero po przejściu tych trzech kroków jesteś w stanie oszacować, kiedy środki pieniężne mogą trafić na konto odbiorcy. Oczywiście nie bez znaczenia jest również to kiedy dokonujesz transferu środków, banki pracują inaczej w weekendy oraz wieczorami, kiedy nie ma sesji wychodzący, a środki mogą zostać zaksięgowane dopiero w sesji porannej.

Aby oszacować czas transferu pieniędzy, możesz skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów przelewów. Wystarczy, że podczas czas, kiedy został zlecony przelew oraz bank nadawcy i odbiorcy. Wtedy otrzymasz najbardziej realny czas zaksięgowania środków na koncie odbiorcy.

Jak długo idzie przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny zazwyczaj jest wykonywany w ciągu 1 do 3 dni roboczych, w zależności od wybranego systemu.

  • System SEPA – czas transferu to 1 dzień roboczy. System ten obsługuje kraje Unii Europejskiej oraz Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Przelewy za pomocą systemu SEPA mogą być przeprowadzone tylko w walucie euro.
  • System SWIFT – czas transferu to 3 dni robocze. Jest to system, który obsługuje wszystkie kraje oraz wszystkie waluty światowe, dlatego czas realizacji przelewu jest stosunkowo długi.

Aby dokonać transferu pieniędzy na konta zagraniczne bez problemu, należy założyć kilka dni na ich dotarcie do konta odbiorcy. Znaczenie ma również waluta w jakiej musisz dokonać przelew, natomiast lokalizacja banku odbiorcy nie ma większego znaczenia. Możesz wysłać pieniądze na drugi koniec świata.

Podsumowanie

Podsumowując, przelewy bankowe to najpopularniejszy rodzaj transakcji, w którym płacimy za wakacje, zakupy czy rozliczamy się z urzędami i przyjaciółmi. Kluczowym elementem w skutecznym posługiwaniu się transferami jest poznanie mechanizmów ich działania, a także terminów zamknięcia sesji wychodzących i przychodzących. Jeśli zależy Ci na braku komplikacji związanych z ustaleniem terminu przelewów to możesz posłużyć się następującą ściągą:

  • przelewy w obrębie jednego banku są natychmiastowe,
  • przelewy w obrębie różnych banków zależne są od sesji wychodzących i przychodzących,
  • przelewy zagraniczne są zależne od wybranego systemu, w jakim chcemy nadać przelew.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się jak przeliczyć czas transferu środków finansowych, to możesz skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów, które mogą pomóc Ci w oszacowaniu terminu odbioru przelewu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *