W każdym roku kalendarzowym pracownik udaje się na urlop wypoczynkowy, który mu przysługuje. Może zrealizować cały urlop jednocześnie albo podzielić przysługujące dni na mniejsze części. Sprawdź jaki urlop Ci przysługuje, jak wyliczyć liczbę dni urlopowych oraz w jaki sposób można uzyskać więcej dni wolnych od pracy.
Ile dni urlopu mi przysługuje?
Kodeks Pracy określa wymiar urlopu płatnego dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Urlop płatny oznacza, że w czasie jego trwania przysługuje Ci wynagrodzenie tak jak w przypadku standardowego dnia pracy. Pracodawca nie ma możliwości na redukcję twojego wynagrodzenia, chyba że udasz nie na urlop bezpłatny. Dla osób, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu płatnego, a jeśli osiągniesz staż pracy powyżej 10 lat to wtedy otrzymujesz 26 dni urlopu płatnego. Aby sprawdzić, ile dni urlopu płatnego Ci przysługuje, warto skorzystać z kalkulatora. Pamiętaj, że do stażu pracy zalicza się z tytułu ukończenia:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej, ale nie więcej niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
- szkoły policealnej – 6 lat,
- szkoły wyższej – 8 lat.
Także, aby uzyskać pełną możliwość wzięcia urlopu płatnego na 26 dni, wystarczy ukończenie szkoły wyższej oraz minimum 2 lata pracy zawodowej na pełen etat. Natomiast długość stażu nie sumuje się, dlatego, jeśli pracujesz gdzieś na dwa etaty nie oznacza to, że będziesz mieć szybszą możliwość na otrzymanie dostępu do 26 dni wolnych od pracy. Dodatkowo nie sumują się okresy nauki, a także nauki z jednoczesną pracą zarobkową.
26 dni urlopu – dla kogo?
Urlop płatny w wymiarze 26 dni przysługuje osobom, które osiągnęły minimum 10-letni staż pracy. Na staż pracy składa się edukacja pracownika oraz praca na pełen etat udokumentowana przez świadectwa pracy. Pracownik ma obowiązek zbierać i przechowywać świadectwa pracy od poprzednich pracodawców, aby móc je przedstawić do działu kadr, który nalicza dni urlopowe przysługujące w danym roku. Co, jeśli pracownik wykorzystał już 20 dni urlopu płatnego, a w ciągu roku kalendarzowego uzyskał prawo do urlopu w wyższym wymiarze? Wtedy przysługuje urlop uzupełniający płatny w wymiarze 6 dni.
Więcej dni urlopowych – komu przysługuje?
W Kodeksie Pracy są wyszczególnione grupy osób oraz grupy zawodowe, które mogą liczyć na zwiększenie wymiary dni urlopu płatnego. Są to między innymi:
- osoby z niepełnosprawnościami – dodatkowe 10 dni w ciągu roku,
- grupa zawodowa nauczycieli – dodatkowe dni wolne w okresie ferii zimowych i wakacji letnich,
- inwalidzi i kombatanci wojenni – dodatkowe 10 dni w ciągu roku,
- pracownicy socjalni – dodatkowe 10 dni raz na 2 lata, po uzyskaniu 5 lat stażu w zawodzie,
- sędziowie i prokuratorzy – dodatkowe 6 dni co roku po 10 latach pracy, a po 15 latach pracy dodatkowe 12 dni rocznie.
Ty również możesz otrzymać dodatkowe dni wolne, wystarczy, że oddasz swoją krew. W 2021 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają ci otrzymanie 2 dodatkowych dni urlopowych: w dniu oddania krwi oraz dnia następnego. Dlatego, jeśli chcesz zwiększyć swój wymiar czasu urlopowego to koniecznie zapoznaj się z tą możliwością.
Wymiar urlopu wypoczynkowego w innych krajach
Pewnie zastanawiasz się ile urlopu przysługuje pracownikom w innych krajach? Sprawdź jak na tle krajów europejskich wypada Polska.
- Austria: od 20 do 30 dni w zależności od stażu pracy
- Belgia: 20 dni urlopu
- Bułgaria: od 23 do 34 dni w zależności od stażu pracy
- Chorwacja: od 23 do 28 dni w zależności od stażu pracy
- Czechy: od 24 do 28 dni w zależności od stażu pracy
- Dania: od 21 do 25 dni w zależności od stażu pracy
- Finlandia: od 26 do 30 dni w zależności od stażu pracy
- Francja: od 28 do 38 dni w zależności od stażu pracy
- Litwa: od 20 do 27 dni w zależności od stażu pracy
- Niemcy: od 22 do 27 dni w zależności od stażu pracy
- Szwajcaria: od 21 do 27 dni w zależności od stażu pracy
- Szwecja: od 26 do 28 dni w zależności od stażu pracy
- Węgry: od 27 do 33 dni w zależności od stażu pracy
- Wielka Brytania: od 24 do 28 dni w zależności od stażu pracy
- Włochy: 25 dni urlopu.
Średnia w całej Unii Europejskiej to od 23 do 28 dni w zależności od stażu pracy. Polska na tym tle kształtuje się całkiem dobrze, można powiedzieć, że jesteśmy w środku listy. Są kraje w Unii Europejskiej, które mają niższy wymiar urlopu płatnego, ale są też takie, które mają wyższy czas wypoczynku. Nie możemy jednak zapominać, że jesteśmy krajem rozwijającym się, a żeby się rozwijać, potrzebujemy pracować na odpowiednim poziomie.
Podsumowanie
Urlop płatny dla każdego pracownika jest ważnym elementem odpoczynku fizycznego i psychicznego od codzienności. Wypoczęty pracownik jest w stanie lepiej wykonywać swoje obowiązki, a także jest bardziej kreatywny. W Kodeksie Pracy obowiązują konkretne zasady dotyczące wymiary urlopu w zależności od stażu pracy. Musisz pamiętać, że na staż pracy nie składa się jedynie przepracowany czas na umowę o pracę, ale również twoja edukacja. Dlatego jesteś w stanie szybko osiągnąć wymagany pułap 10 lat stażu pracy, aby osiągnąć 26 dni urlopu płatnego. Jeśli wybierasz się do pracy za granicą to koniecznie sprawdź w kalkulatorze urlopowym ile dni wolnych Ci przysługuje.
Tematyka finansów, gospodarki i przedsiębiorczości nie jest mi obca. Prywatnie prowadzę własną firmę, specjalizującą się w pozyskiwanie dotacji unijnych oraz środków na rozwój działalności gospodarczej.