W dzisiejszych czasach bezgotówkowa forma płatności za produkty lub usługi jest coraz bardziej popularna. Istnieje wiele sposobów na dokonanie płatności nie używając pieniędzy w tradycyjnej formie papierowej. Można płacić za pomocą przelewu bankowego, blika, natomiast płatność tradycyjną kartą jest wciąż na pierwszym miejscu.
Aby płatność kartą była możliwa to niezbędny jest do tego terminal płatniczy. Zastosowanie terminali płatniczych to bez wątpienia ułatwienie w prowadzeniu biznesu, oraz zapewnienie komfortu korzystania z naszych usług klientom.
Jakie są rodzaje terminali płatniczych?
Na rynku do wyboru mamy kilka rodzajów terminali płatniczych i są to:
- terminale stacjonarne
- terminale mobilne
- terminale mPOS
- terminale jako aplikacja w telefonie
- kasoterminale
Terminale stacjonarny możemy spotkać zazwyczaj w sklepach, hotelach, oraz różnych stanowiskach kasowych gdzie występuje dostęp do internetu. Terminali płatniczych tego typu nie trzeba ładować i dodatkowo można do nich podłączyć zewnętrzny PINpad do akceptowania transakcji przez klientów. Jest to duże ułatwienie gdyż nie ma potrzeby za każdym razem podawać terminala płatniczego osobom które chcą dokonać płatności za pomocą karty.
Kolejne na naszej liście są terminale mobilne które bez wątpienia są ukłonem w stronę przedsiębiorców którzy przyjmują płatności za towary lub usługi poza siedzibą firmy. Świetnie sprawdzają się w branży transportowej, gastronomicznej i dostawczej. Urządzenia te zasilane są baterią na której mogą działać nawet do 12 godzin. Terminale mobilne łączą się z siecią za pomocą WiFi i Bluetooth lub GPRS.
Następnym terminalem do wyboru jest czytnik kart płatniczych czyli terminal mPOS. Urządzenie to podłącza się do smartfona ze specjalnym oprogramowaniem. Do zalet tego typu terminala z pewnością należy niewielki rozmiar oraz niski koszt eksploatacji urządzenia. Najlepiej sprawdzi się gdy potrzebujemy przyjmować płatności tylko w niektórych okresach prowadzenia działalności gospodarczej (sprzedaż sezonowa, targi, eventy). Należy pamiętać i korzystając z tego terminala nie mam możliwości drukować potwierdzeń płatności dla klientów. Dokument taki natomiast można wysłać za pomocą wiadomości e-mail lub SMS. Terminal płatniczy w telefonie to innowacyjne rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorców. Aplikacja ta pozwala na przyjmowanie płatności kartą zegarkiem i telefonem.
Jakie są zalety korzystania z terminali płatniczych?
Odpowiedź na to pytanie jest raczej oczywista. Posiadając w swojej firmie takie takie urządzenie po prostu zwiększamy obroty. Ostatnie badania wyraźnie wskazują że coraz więcej osób za wszelkiego rodzaju zakupy płaci za pomocą karty. Jeżeli nie chcemy tracić klientów, a co za tym idzie pieniędzy terminal płatniczy powinien być obowiązkowym wyposażeniem naszego biura lub sklepu.
Ile kosztuje terminal płatniczy?
Na koszt terminala ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim czy jest to terminal pos czy mPOS, wysokość prowizji dla firmy od której dzierżawimy urządzenie, oraz to na co warto zwrócić uwagę czyli różne ukryte koszty jak na przykład prowizje za wysyłanie faktur. Średni koszt utrzymania terminala to około 50 zł miesięcznie plus mniej więcej 0,5% prowizji od każdej transakcji. W sytuacji gdy chcemy zakupić własny terminal musimy liczyć się z kosztem około kilkaset złotych, natomiast w takiej sytuacji również będziemy płacić prowizje od transakcji które w takim przypadku niestety będą wyższe.
Terminal płatniczy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy zastanowić gdzie będzie wykonywana większość transakcji. Czy usługi świadczymy tylko w siedzibie firmy, czy również poza nią. Jest to istotne ponieważ od tego będzie zależeć wybór – czy zdecydować się na terminal stacjonarny czy też mobilny.
Dokonując wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na co miesięczną opłatę za dzierżawienie terminala płatniczego, wysokość prowizji za transakcje, w jakim czasie pieniądze będą księgować się na naszym koncie bankowym, czy jest możliwość przyjmowania płatności telefonem, oraz jak wygląda sytuacja z gwarancją i serwisem. Istotne jest również czy terminal płatniczy ma możliwość dzielenia płatności na kartę i gotówkę, oraz ogólne warunki w przypadku rozwiązania umowy.
Jak uzyskać terminal płatniczy za darmo i bez abonamentu (Polska Bezgotówkowa)
Jeżeli prowadzimy małą lub średnią firmę która w ostatnim roku nie przyjmowała płatności kartą, to po wypełnieniu odpowiedniego wniosku możemy otrzymać terminal płatniczy za 0 złotych i dodatkowo z zerową prowizją od transakcji do momentu uzyskania obrotu w wysokości 42 tysięcy złotych w ciągu 5 miesięcy. Program Polska Bezgotówkowa ma w jeszcze większym stopniu rozpowszechnić płatności bezgotówkowe. Dodatkowo po upływie pięciu miesięcy można liczyć na kolejne 19 miesięcy użytkowania terminala za 1 zł miesięcznie jak i bardzo dobre to znaczy korzystne prowizje od transakcji.
Podsumowując – na co zwrócić uwagę wybierając terminal płatniczy?
Powyżej przedstawiliśmy kilka rozwiązań dotyczących terminali płatniczych. Jak widać istnieje kilka możliwości do wyboru i w zasadzie bez względu na rodzaj biznesu jaki prowadzimy każdy może znaleźć dla siebie odpowiednie urządzenie bądź aplikację mobilną.
Czy można powiedzieć że koszt terminala płatniczego jest wysoki? No cóż z pewnością wszystko zależy od tego jaki biznes prowadzimy niemniej istnieje wiele rozwiązań aby koszty te znacząco zmniejszyć, bądź tak jak w przypadku programu Polska Bezgotówkowa ograniczyć do zera przez pewien okres czasu.
Przypominam również o zmianie przepisów które zobowiązują do tego aby umożliwić klientowi możliwość zapłacenia w formie bezgotówkowej za towary lub usługi w naszej firmie. Co prawda nie ma wymogu że mają to być tylko i wyłącznie płatności kartą ( również może to być blik lub przelew bankowy), ale jednak wciąż wiele osób nie korzysta z tych opcji. Mimo wszystko karta płatnicza jest na pierwszym miejscu, jeśli więc chcemy zatrzymać klientów to warto pomyśleć o terminalu płatniczym w jakiejkolwiek formie.
Tematyka finansów, gospodarki i przedsiębiorczości nie jest mi obca. Prywatnie prowadzę własną firmę, specjalizującą się w pozyskiwanie dotacji unijnych oraz środków na rozwój działalności gospodarczej.