ulga dla młodych

Zerowy PIT dla osób do 26 roku życia – na czym to polega?

Początek każdego roku to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W tym czasie zbieramy wszystkie informacje związane z podejmowaną pracą, a także kontaktujemy się z księgowymi, aby jak najkorzystniej rozliczyć poprzedni rok podatkowy. Kilka lat temu, rząd wprowadził ulgę dla osób do 26 roku i wprowadził tzw. zerowy PIT. Co to oznacza i kogo dotyczy, a także jak się rozliczyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Ulga dla młodych – na czym polega i od kiedy obowiązuje?

Ulga dla młodych jest często nazywana zerowym PIT-em, a to określenie wzięło się od preferencyjnych warunków rozliczenia podatku dochodowego. Ulga podatkowa obowiązuje od 2019 roku i każdy, kto znajduje się w grupie odbiorców tego prawa, może z tej ulgi skorzystać. Ważnym fundamentem tego prawa jest to, że korzystają z niego dwie strony: pracodawca i pracownik. Ulga podatkowa jest zachętą dla pracodawców, aby częściej zatrudniali osoby młode, a dla osób wkraczających na rynek pracy jest to czas na poznanie wszystkich niuansów dotyczących rozliczeń podatkowych. Ulga dla młodych ma trzy graniczne zasady: pierwsza to forma zatrudnienia, druga to wiek podatnika, a trzecia to wysokość zarobków miesięcznych, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. Jeśli znajdujesz się w obrębie tych trzech warunków, możesz skorzystać z preferencyjnych warunków podatkowych. O szczegółach tych zasad dowiesz się w kolejnych akapitach.

Zerowy PIT – komu przysługuje?

Zerowy PIT to ulga podatkowa przeznaczona dla osób, które nie ukończyły 26 lat, a także uzyskuje przychody z tytułu pracy na umowę zlecenie, umowę o pracę, a także na umowie o praktyki absolwenckie lub umowie stażowej. Młody pracownik jest zwolniony z podatku dochodowego do wysokości 85 528 zł (pierwszy próg podatkowy). Po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych.

Czy zerowy PIT jest tylko dla studentów?

Ulga podatkowa w postaci zerowego PIT przysługuje wszystkim osobom, które nie ukończyły 26 roku życia. Nie jest wymagane posiadanie statusu ucznia lub studenta, aby skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla podatników, jak i dla Urzędów Skarbowych, ponieważ nie wymaga dostarczania i weryfikowania dodatkowych dokumentów.

Czy obejmuje osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Ulga podatkowa dla młodych nie dotyczy osób zatrudnionych na umowę o dzieło, a także tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety te dwie formy uzyskiwania przychodu zostały wyłączone spod Zerowego PIT-u dla młodych. Niemniej jednak warto sprawdzać aktualizacje dotyczące prawa podatkowego, ponieważ jest ono cały czas aktualizowane i dostosowywane do panujących trendów na rynku pracy.

Komu nie przysługuje ulga dla młodych?

Ulga dla młodych nie przysługuje osobom, które w roku podatkowym przekroczyły 26 lat, a także są zatrudniane na podstawie umów o dzieło czy prowadzą własną działalność gospodarczą. Należy również dodać, że w roku podatkowym nie można przekroczyć kwoty 85 528 zł, czyli wynagrodzenie miesięczne nie może przekraczać 7 127 zł brutto. Przekroczenie tej kwoty miesięcznej oznacza wejście na drugi próg podatkowy i oznacza rozliczenie przychodu rocznego na zasadach ogólnych.

Jak można skorzystać z ulgi podatkowej dla młodych?

Ulga podatkowa jest stosowana automatycznie, dlatego nie trzeba składać żadnych oświadczeń dla pracodawcy czy Urzędu Skarbowego. Jest to najlepsze rozwiązanie, które nie powoduje zbyt wielu formalności po stronie podatnika. Natomiast, jeśli nie chcesz skorzystać z ulgi dla młodych, wtedy należy złożyć stosowne oświadczenie dla pracodawcy, a także dla Urzędu Skarbowego.

Jak rozliczyć PIT 0 do 26 roku życia?

Jeśli twoje zarobki w 2022 roku nie przekroczyły 85 528 zł brutto oraz spełniasz pozostałe warunki, aby skorzystać z PIT 0, nie musisz składać żadnego zeznania podatkowego. Jest to kolejne rozwiązanie, które jest ukłonem w stronę podatnika. Natomiast, jeśli potrzebujesz zaświadczenia o swoich dochodach, to warto taki PIT złożyć. Wtedy Urząd Skarbowy weryfikuje twój stan dochodów i jest w stanie przedstawić stosowne zaświadczenie. Takie zaświadczenie może być niezbędne, jeśli planujesz kupić mieszkanie na kredyt lub planujesz zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Ulga podatkowa dla młodych stała się dużym wsparciem dla osób, które nie przekroczyły 26 lat i zostały zatrudnione na podstawie umowę o pracę, zlecenie czy staż. Z jednej strony jest to zachęta dla pracodawców, którzy korzystają z obowiązujących przywilejów młodych pracowników. A z drugiej strony jest to ogromne wsparcie dla pracowników, którzy są zwolnieni z podatków. Dużym plusem tego rozwiązania jest możliwość automatycznego włączania młodych do programu oraz brak formalności. Dla osób młodych, które jeszcze nie są tak doświadczone w rozliczeniach podatkowych, jest to bardzo dobre rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *