sztabki srebra

Cena srebra – ile kosztuje srebro?

Szalejąca niemalże na całym świecie inflacja niejako wymusza na obywatelach dążenie do poszukiwania dostępnych na rynku, alternatywnych form dywersyfikacji swojego portfela. Tracąca z dnia na dzień na wartości złotówka implikuje niemalże konieczność zaopatrzenia się w różnego rodzaju aktywa inwestycyjne, które z dużym prawdopodobieństwem przeniosą wartość pieniądza w dłuższej perspektywie czasowej.

Wśród możliwych form deponowania kapitału, najczęściej podkreśla się istotną rolę zakupu metali szlachetnych, takich jak srebro czy złoto, ale i również zakupu obligacji czy rozmaitych akcji spółek giełdowych, a także gromadzenia oszczędności na lokacie. Choć srebro nie należy do grupy najdroższych metali szlachetnych, to coraz częściej zdarza się, że to właśnie w nim znaczna część ludzi lokuje swoje oszczędności.

Doświadczeni inwestorzy zazwyczaj inwestują swój kapitał w zakup akcji spółek wydobywczych czy zakup udziałów w funduszach FTE. Z kolei mniej zaznajomieni z tematem często wybierają najprostszą drogę, a więc zakup fizycznego srebra pod postacią sztabek, monet bulionowych, srebrnych sztućców czy biżuterii. Co ważne, w przypadku srebra istotna jest jednak jego próba, która precyzuje wartość danego wyrobu srebrnego poprzez określenie zawartości czystego metalu w tym przedmiocie. Należy jednak pamiętać, że srebrne wyroby jubilerskie czy zastawa stołowa nie zachowują tak dobrze swojej wartości, jak wyroby inwestycyjne.

Ile kosztuje srebro w 2022/2023 roku?

Chcąc zaopatrzyć się w srebro warto poznać jednostki miar wagi, w których można nabyć ten metal szlachetny. Najczęściej stosowaną jednostką w przypadku srebra inwestycyjnego jest uncja, lecz można spotkać się również z jednostkami takimi jak gram czy kilogram. Oczywistością jest, że 1 kilogram to równowartość 1000 gramów, jednak sprawa komplikuje się w przypadku uncji.

Tradycyjna uncja wynosi 28,35 grama, jednak w przypadku kruszców szlachetnych, takich jak analizowane srebro, stosuje się tak zwaną uncję trojańską, która nazywana bywa również uncją jubilerską. Stanowi ona równowartość 31,1034 grama. Warto również podkreślić, że cena metali szlachetnych, takich jak srebro czy złoto wyrażana jest w dolarach amerykańskich, a dopiero później przeliczana jest na złotówki zgodnie z obowiązującym kursem amerykańskiej waluty. Aktualna cena srebra na rynku wynosi 21,51$ za uncję kruszca o najwyższej próbie.

Ile kosztuje 1 uncja srebra?

Ceny srebra i innych metali szlachetnych na rynku nieustannie się wahają, dlatego też ważne jest, aby w przypadku chęci nabycia tego aktywa, śledzić długoterminowy kurs srebra na giełdzie. Co więcej cena sprzedaży oraz cena, jaką oferuje skup srebra różnią się od siebie w zależności od popytu i podaży, jaka obecnie panuje na rynku. Jak już wspomniano wcześniej uncja srebra kupowana jest w celach inwestycyjnych i może przyjąć ona formę niewielkiej sztabki lub monety, co też wpływa na finalną cenę nabywczą tego aktywa.

Obecnie na giełdzie uncja srebra kosztuje 21,51$, a więc w przybliżeniu około 97 zł. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na zakup fizycznej sztabki srebra lub srebrnej monety bulionowej w mennicy, musimy liczyć się z nieco większymi kosztami wahającymi się nawet do 157 zł. Pozyskanie srebra z legalnego źródła daje nam gwarancję autentyczności wyrobu oraz pozyskania na niego odpowiedniego certyfikatu autentyczności.

Jaka jest cena srebra za gram?

Cena srebra wyrażana w gramach z reguły dotyczy srebra biżuteryjnego. W tym przypadku cenę definiuje się poprzez określenie próby srebra, a więc zawartości metalu w danym stopie. W przeciwieństwie do srebrnych monet, które charakteryzuje najwyższa próba srebra – 999.9, a więc stworzonych z niemalże czystego srebra, którego zawartość stanowi 99,9%, biżuteria srebrna tworzona jest z kruszcu z domieszkami innych metali. Dlatego też możemy spotkać się z różnymi cenami, które są następstwem wytworzenia biżuterii z różnej ilości srebra. Tak więc w przypadku ceny srebra za gram o próbie 999,9 koszt jej nabycia wynosi 2,77 zł, w przypadku próby srebra 925 spadnie ona do 2,48 zł, natomiast jeśli spojrzymy na ceny niższych prób, takich jak, np. 800 czy 625, ich ceny będą się wahać pomiędzy 2,15 zł a 1,58 zł.

Ile kosztuje 1kg srebra?

Warto wiedzieć, że im więcej srebra kupimy, tym jego cena będzie niższa. Przy zakupie ponad 2 kilogramów tego kruszcu z reguły cena spada o blisko 2-3%. Według aktualnych danych cena rynkowa 1 kg srebra to 3074,41 zł, a więc nieco ponad 680$. Natomiast jak już wcześniej wspomniano, jeśli postanowimy zakupić ten metal szlachetny w formie sztabki, to musimy liczyć się z nieco wyższym wydatkiem rzędu 4704,46 zł. W przypadku większych sztabek srebra, na przykład tych o masie 1 kg, często musimy liczyć się również z tym, iż będziemy musieli na nią poczekać, gdyż może ona nie być dostępna od ręki we wszystkich mennicach.

Ile kosztuje 100 g srebra?

Wiedząc już, że obecnie 1 g srebra na rynku kosztuje średnio 2,77 zł, łatwo policzyć, że jego cena za 100 gram w przybliżeniu wyniesie 277 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że cena srebra zmienia sią bardzo szybko, dlatego chcąc jak najkorzystniej zaopatrzyć się w srebro, należy bacznie śledzić jego aktualny kurs, gdyż ten może zmieniać się nawet kilkukrotnie w ciągu danego dnia.

Sztabka srebra – ile waży i ile trzeba za nią zapłacić?

Sztabka srebra to jedna z najpopularniejszych, zaraz obok jednouncjowych monet bulionowych, form fizycznego srebra inwestycyjnego. W tym przypadku inwestor, a więc osoba chcąca kupić większą ilość tego właśnie metalu szlachetnego, ma do dyspozycji różne standardy wagowe, przy czym znowu im cięższą sztabkę nabędzie, tym cena będzie dla niego korzystniejsza. Najpopularniejszymi rodzajami srebrnych sztabek są bez wątpienia sztabki jednokilogramowe, które obecnie kosztują 4704,46 zł. Jednak spotkać można się również z większymi np. 2 kilogramowymi czy 1000 uncjowymi gramaturami, jak i mniejszymi sztabkami np. 10 czy 100 gramowymi.

Tak więc na przykład mała sztabka 250 g będzie kosztować 1207,94 zł, a z kolei duża, 1000 uncjowa – 132282,42 zł. Sztabka kilogramowa natomiast kosztuje średnio 4500 zł. Co ciekawe wiele mennic czy nawet zakładów jubilerskich oferuje przetopienie srebra w indywidualnie dobraną wagowo sztabkę, wówczas cena takiego dobra może być również nieco wyższa, niż w przypadku standardowych sztabek srebra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *