złote monety

Złote monety kolekcjonerskie – czy warto w nie inwestować?

W czasie dużej niepewności na rynkach finansowych wiele osób zaczyna sięgać po sprawdzone metody utrzymania wartości pieniądza, czyli inwestują w złoto. Sztabki złota, złote monety zawsze oznaczały bezpieczeństwo i ochronę oszczędności przed pustoszącą je inflacją. Czy przez lata ten trend się zmienił?

Czy inwestowanie w monety kolekcjonerskie są odpowiednią formą inwestowania? Czym są monety bulionowe? Tego dowiesz się z tego artykułu!

Dlaczego warto inwestować w monety kolekcjonerskie?

Cały czas warto inwestować w monety kolekcjonerskie, ponieważ ich wiarygodność jest zdecydowanie większa. Oczywiście, trzeba mieć dostateczną wiedzę i doświadczenie, aby zweryfikować prawdziwość monety, ale też oszacować jej wartość. W tym mogą pomóc Ci również specjaliści, którzy od wielu lat zajmują się numizmatyką. Co ciekawe, wartość monety kolekcjonerskiej może wzrosnąć nawet trzykrotnie w ciągu rok, dlatego z jednej strony może być to dobry sposób na zabezpieczenie majątku, ale także jest to równie dobry sposób na pomnażanie swojego kapitału.

Wartość monet kolekcjonerskich zależy również od ich daty wydania, ale nie oznacza to, że najstarsze monety są najbardziej wartościowe, a warto zwrócić uwagę na liczbę wybitych monet w tym okresie, a także jakość zachowania monety. Monety, które są stare, ale są w bardzo złym stanie, mogą okazać się ogromną porażką inwestycyjną.

Monety bulionowe czy kolekcjonerskie – czym się różnią?

Na rynku numizmatycznym możemy spotkać się z dwoma rodzajami monet: bulionowymi i kolekcjonerskimi. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Monety bulionowe zwane są inaczej monetami inwestycyjnymi lub lokacyjne, które są wybijane na zlecenie banku centralnego danego kraju z metali szlachetnych. Nakład nie jest niczym ograniczony i możesz zakupić je na oficjalnych stronach mennic narodowych lub zakupić w oddziałach mennic znajdujących się w większych miastach. Czasami monety bulionowe nie mają określonej wartości na numizmacie, ale mają wygrawerowane informacje o zawartości metalu szlachetnego np. 1 uncja. Najczęściej tymi kruszcami jest złoto i srebro o różnej zawartości.
  • Monety kolekcjonerskie są wybijane na zlecenie banków narodowych w celu uczczenia ważnych wydarzeń lub osób zasłużonych. Najczęściej bank centralny wypuszcza ogólnodostępną informację w mediach o możliwości zakupu monet kolekcjonerskich. Zazwyczaj ich wartość jest zawyżona na początku, ale z czasem ta moneta zyskuje na wartości. Najpopularniejsze nominały dla monet wybijanych w Polsce to 10, 20, 50 i 100 zł. Bez względu na to, jaką monetę zakupisz, musisz liczyć się z tym, że jest to długoterminowa lokata twoich środków finansowych, a zyski pojawiają się dopiero po latach.

Gdzie kupić monety bulionowe?

Monety bulionowe przede wszystkim można zakupić na oficjalnej stronie mennicy polskiej. Monety są dostępne zarówno do wygodnego zakupu online, a także w stacjonarnych oddziałach mennicy w Warszawie, Lublinie, Katowicach, jak i Białymstoku. Zawsze należy dokonywać zakupu monet kolekcjonerskich za pomocą oficjalnych stron lub miejsc, aby uchronić się przed zakupem podrabianych monet. Zakup monet jest bardzo prosty, wystarczy założyć konto i wybrać odpowiednie monety do zakupu poprzez naciśnięcie ikony koszyka. Następnie należy dokonać płatności, a moneta bulionowa zostanie do Ciebie dostarczona przez kuriera.

Na stronie Mennicy Polskiej znajdziesz również pomocny poradnik inwestora, który z pewnością pomoże Ci w wyborze najlepszych instrumentów finansowych do ochrony swojego majątku. Przed zakupem, warto skorzystać z porad doradców finansowych, którzy również określą Ci najlepszy model inwestowania.

Najpopularniejsze złote monety

Na rynku numizmatycznym istnieją również najpopularniejsze monety bulionowe, które są wyznacznikami odpowiednich krajów. Warto inwestować właśnie w te monety, ponieważ stanowią doskonałe zabezpieczenie kapitału na przyszłość. Tymi monetami są:

1. Krugerrand

Krugerrand
Nazwa monety pochodzi od prezydenta RPA, Paula Krugera, a pierwszy raz została wybita w 1967 roku i jest uważna za pierwszą monetę inwestycyjną. W jej skład wchodzi złoto oraz domieszka miedzi, dlatego kolor tej monety jest dość nietypowy, ponieważ jest czerwona.

2. Wiedeński Filharmonik

Wiedeński Filharmonik
Moneta bulionowa Wiedeński Filharmonik została po raz pierwszy wybita w 1989 roku, a jest wykonana jedynie z dwudziestocztero karatowego złota. Oficjalną mennicą, która odpowiada za jej wybicie, jest ta austriacka.

3. Kanadyjski Liść Klonowy

Kanadyjski Liść Klonowy
Moneta bulionowa, która jest wybijana przez kanadyjską mennicę już od ponad 40 lat i cały czas cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej nazwa pochodzi oczywiście od symbolu państwa, z jakiego pochodzi, ale także od tego, że na rewersie znajduje się liść klonowy. Do jej wykonania jest używane tylko i wyłącznie dwudziestocztero karatowe złoto o próbie 999.

4. Amerykański Orzeł

Amerykański Orzeł
Moneta bulionowa Amerykański Orzeł powstaje w Narodowej Mennicy USA już od 1986 roku. Amerykański Orzeł jest wytwarzany z dwudziestodwu karatowego złota o próbie 916. Dodatkami są srebro i miedź, natomiast są to domieszki, które nie wpływają na kolorystykę. Jest nazywany często „królem monet bulionowych”, ponieważ awers i rewers są niezmienne od początku produkcji.

5. Australijski Złoty Kangur

Australijski Złoty Kangur
Moneta bulionowa Australijski Złoty Kangur jest monetą wybijaną od 1986 roku, a do jej produkcji używa się czystego dwudziestocztero karatowego złota. Ciekawostką dotyczącą tej monety jest to, że często przechodzi zmianę wizualną, ale nie cierpi na tym jakość wykonania. Zawsze prezentuje się doskonale w zbiorach kolekcjonerskich.

Każdą z tych monet możesz zakupić w Mennicy Polskiej

Inwestowanie w monety bulionowe i kolekcjonerskie to kolejna możliwość lokowania swojego majątku i pomnażania go. Jest to zdecydowanie inwestycja długoterminowa, dlatego należy podjąć odpowiedzialną decyzję co do zakupu monet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *