sztabki złota

Cena złota – ile kosztuje złoto?

Początków historii wykorzystywania złota przez różne cywilizacje możemy doszukiwać się już w czasach antycznych. Najstarsze złote artefakty zostały znalezione w Egipcie i datuje się je na 2500 r. p.n.e. Natomiast pierwsze złote monety odnaleziono na terenach dzisiejszej Turcji i prawdopodobnie pochodzą już z VII w. p.n.e.

Pokazuje to, że na przestrzeni lat znaczenie tego metalu szlachetnego stopniowo ewoluowało, a od starożytności było ono już symbolem władzy, potęgi i bogactwa, tym samym będąc niedostępne dla zwykłych obywateli.

Wraz z rozpowszechnieniem się złota, stało się ono kluczowym aktywem, które odegrało znaczącą rolę w rozwoju światowych systemów monetarnych. Dziś posiadaczem złota może stać się praktycznie każdy, jednak nie każdy wie, że inwestycja w złoto może okazać się intratnym posunięciem, szczególnie teraz, kiedy cały świat walczy z dynamiczną inflacją i wzrostem stóp procentowych. Złoto będące jednym z najcenniejszych – obok srebra i platyny – metali szlachetnych, pełni współcześnie zarówno funkcję aktywa rezerwowego banków centralnych, ale i również stanowi atrakcyjną formę inwestowania. Obecnie złoto okazuje się być bardzo atrakcyjnym aktywem, a jego wartość w ostatnich latach stale rośnie. Należy jednak pamiętać, że ceny tego metalu szlachetnego podlegają nieustannym wahaniom, dlatego też przed nabyciem złota, należy bacznie śledzić jego kurs, by dokonać jak najkorzystniejszej dla nas transakcji.

Ile kosztuje złoto w 2022/2023 roku?

Kurs złota nieustannie się waha, na co wpływa wiele czynników, zarówno o charakterze ekonomicznym, jak i społecznym. Wśród nich można wskazać: popyt na ten kruszec, wielkość jego wydobycia, kurs dolara amerykańskiego czy uwarunkowania gospodarcze, takie jak np. inflacja czy wzrost stóp procentowych, z którymi w ostatnim czasie się mierzymy.

Należy jednak podkreślić, że mogą one kształtować jego kurs w większym lub mniejszym stopniu i nie ma stałych zależności, które implikują zmiany dla jego ceny nabywczej. Jak już wspomniano wcześniej cena złota od lat nieustannie rośnie z krótkimi przerwami na stosunkowo niewielkie spadki. W 2022 roku ceny złota wahały się od 1629,30$ do 2058,30$. Zatem zgodnie z obecnym kursem dolara amerykańskiego, bo to właśnie w tej walucie wycenia się złoto na giełdach, średnia cena złota w 2022 roku wyniosła 8352,41 zł i można z dużą dozą pewności zakładać, że w 2023 roku wartość tego cennego kruszca będzie stale wzrastać. Co ważne cena złota w skupie może różnić się od ceny rynkowej.

Ile kosztuje 1 uncja złota?

Obecne ceny złota na rynkach światowych, podobnie jak i innych metali szlachetnych, przedstawiane są w walucie amerykańskiej, co wynika z faktu, iż waluta ta pełni najważniejszą rolę w światowym systemie rozliczeniowym. Chcąc zakupić złoto w celach inwestycyjnych zazwyczaj spotkamy się z ceną, która odnosić się będzie do 1 uncji tego szlachetnego metalu. Kwestia ta może się wydawać początkowo problematyczna, gdyż w powszechnym użyciu możemy spotkać się z dwoma rodzajami uncji.

Pojawia się zatem pytanie: „Uncja ile to gramów?”. Wyróżnić możemy uncję tradycyjną, będącą jednostką miar wagi stosowaną na przykład w Zjednoczonym Królestwie do określania wagi towarów, takich jak na przykład pszenica czy cukier oraz uncję trojańską, zwaną również uncją jubilerską, która wykorzystywana jest do określania wagi metali szlachetnych. W przypadku tej pierwszej, stanowi ona równowartość 28,34 grama, z kolei w przypadku uncji trojańskiej wartość ta będzie nieco większa i wynosi 31,1035 grama. Zatem uncja złota to nieco ponad 31 gramów.

Ile kosztuje 1 kg złota?

Mimo, iż znacznie częściej spotkamy się z ceną złota wyrażoną w odniesieniu do 1 uncji, to w przypadku, gdy chcemy nabyć sztabkę złota, możemy spotkać się z przliczeniem jej ceny na 1 kilogram tego kruszca. Obecna cena złota za gram wynosi 255 zł, a więc równowartość 56,30$. Analogicznie kilogram złota stanowić będzie wydatek rzędu 255022,24 zł, a więc 56296,30$. Warto jednak podkreślić, że w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup złota pod postacią kilogramowej sztabki będziemy musieli się liczyć z nieco wyższym kosztem, który waha się od 267000 zł do 271138 zł.

Sztabka złota – ile waży i ile trzeba za nią zapłacić?

Najlepiej przenoszącymi wartość formami fizycznego złota są jednouncjowe monety bulionowe oraz sztabki złota, które mogą charakteryzować się różną gramaturą. Najczęściej spotykane są małe sztabki o wadze: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20g czy 31,1 g oraz większe o masie: 50 g, 100 g, 250 g, 500 g czy 1000 g. W zależności od gramatury złota wykorzystanej do stworzenia danej sztabki różnić się będzie on ceną, a zatem im większą sztabkę zdecydujemy się kupić, tym korzystniejszą cenę możemy uzyskać. Dla lepszego zwizualizowania np. cena czystego złota za gram w postaci sztabki to koszt rzędu blisko 300 zł, jednouncjowa stanowi równowartość ok. 8430 zł, z kolei sztabka złota o gramaturze 1 kg to olbrzymi wydatek, który może osiągnąć nawet 260 tys zł.

Typ złota – karaty

Próba złota określa zawartość czystego kruszcu w stopie. W Polsce najczęściej spotykane próby złota to: 333 (8K), 585 (14K), 750 (18K) oraz 1000 (24K). Należy jednak zaznaczyć, że złoto wykorzystywane w przemyśle jubilerskim częściej nosi niższe próby, niż złoto inwestycyjne, a więc monety czy sztabki. Warto jednak wiedzieć, że w wielu krajach nie funkcjonuje sprzedaż biżuterii z tak niską próbą jak 333 (8K), która to niestety zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją cenę.

W celu standaryzacji złotych wyrobów stworzono również specjalną jednostkę miar dedykowaną określaniu zawartości złota w danym stopie. Mowa tu oczywiście o karacie, który to stanowi 1/24 zawartości wagowej czystego złota w całym stopie. Dla lepszego zobrazowania zyskująca obecnie popularność próba 333, a więc zawierająca w sobie 33,3% czystego złota, to równowartość 8 karatów, próba 585 będąca najpopularniejszą próbą wykorzystywaną w przemyśle jubilerskim, zawiera w sobie 58,5% złota, czyli jest to 14 karatowe złoto, a z kolei najwyższa próba 1000, a więc niemalże czyste złoto osiągające 99,9% czystego kruszcu to tak zwane 24 karatowe złoto.

Gdzie kupować złoto pod inwestycję i w jakiej postaci?

Decydując się na zakup fizycznego złota inwestycyjnego zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w nie, w specjalistycznym punkcie bądź też mennicy niż z drugiej ręki. Da nam to większą wiarygodność, co do jakości i wartości naszego aktywa, gdyż otrzymamy specjalny certyfikat potwierdzający wiarygodność złotego wyrobu. W tym celu można skorzystać zarówno z usług oferowanych przez salony i mennice stacjonarne, jak i również ich internetowe odpowiedniki.

Obecnie na rynku możemy nabyć słynne sztabki złota oraz rozmaite złote monety bulionowe, które rozpoznawalne są na całym świecie, takie jak: Krugerrand, Amerykański Złoty Orzeł czy Kanadyjski Liść Klonowy. Warto jednak wiedzieć, że większość tego typu miejsc zastrzega sobie obowiązek wcześniejszego poinformowania o chęciu zakupu danego produktu, gdyż nie zawsze są one dostępne od ręki. Bardziej doświadczeni inwestorzy częściej zaopatrują się w akcje spółek wydobywczych czy kontrakty długoterminowe. W złoto można zaopatrzyć się również w salonach jubilerskich, jednak ozdoby z tego kruszcu znacznie gorzej przenoszą swoją wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *