diamenty

Diamenty – ile kosztują, jakie są ceny?

Na rynku jest bardzo wiele ciekawych możliwości inwestycji – jedną z nich jest obrót diamentami. W poniższym tekście postaram się przybliżyć rynek drogich kamieni. Ile kosztują diamenty? Czy opłaca się w nie inwestować? Jakie są ich rodzaje? Zapraszam do lektury.

Ile kosztują diamenty?

Cena diamentów nie może być wyliczana liniowo – tzn. dwa razy większy (czytaj: cięższy) kamień nie będzie równo dwa razy droższy. Wartość diamentu zależy bowiem od bardzo wielu czynników, oprócz wspomnianej już masy (jak wszystkie kamienie szlachetne liczonej w karatach – oznaczenie „ct”, gdzie 1ct = 0,2 grama) wielkie znaczenie ma tu np. tak zwana „ocena 4C” (więcej o tym w dalszej części tekstu) czy po prostu jego jakość.

Przykładowe ceny diamentów

Diament (brylant) o najlepszych parametrach i masie 1ct jest wyceniany na około 19-20 000 USD. Z kolei najtańszy możliwy, nieoszlifowany, niskiej jakości diament o bardzo małej masie i bez żadnego certyfikatu można kupić już poniżej 1000 zł. Jeśli jest jakkolwiek certyfikowany, jego cena wzrasta co najmniej 2- lub 3-krotnie. Ponadto im diament większy, tym rzadszy, więc i cena za 1ct staje się wyższa – wpisywanie w wyszukiwarkę internetową hasła „diament cena za gram” (czyli 5-karatowy diament…) mija się z celem, gdyż kamieni szlachetnych nie sprzedaje się „na wagę”, a kalkulacja ich ceny jest o wiele bardziej skomplikowana niż np. wartości złota.

Diamenty – czy to dobra inwestycja?

Inwestując w diamenty należy przede wszystkim zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiada dany kamień – jest to najpewniejsze zabezpieczenie jego wartości. Najlepiej jest kupować kamienie sprawdzone przez IGI (Międzynarodowy Instytut Gemmologiczny) lub GIA (Amerykański Instytut Gemmologiczny), mamy wtedy pewność, że to prawdziwy diament i posiada zabezpieczoną wartość inwestycyjną.

Choć diamenty w Polsce nie są na dzień dzisiejszy zbyt popularną lokatą kapitału, to jednak eksperci z branży zapewniają, że to obecnie bardzo bezpieczna inwestycja. Ten segment rynku dóbr luksusowych bardzo dynamicznie się rozwija, można się więc spodziewać wzrostu popytu, a co za tym idzie – ceny diamentów.

Rodzaje diamentów

Ciężko jest podzielić diamenty po prostu na kilka kategorii – rodzaj diamentu zależy bowiem od tak wielu czynników, że łatwo jest się pogubić. By wyznaczyć wartość diamentu najczęściej stosuje się wspomnianą już „ocenę 4C”, czyli bierze się pod uwagę:

  • karat (ang. carat), czyli masę danego kamienia
  • jego kolor (colour), oceniany w Polsce wg. skali GIA
  • czystość (clarity) oraz
  • szlif (cut) (np. brylantowy – najpopularniejszy, ale i jeden z najdroższych).

Do tego należy dodać również certyfikat, który kamień posiada.

Najbardziej pożądane diamenty

Oprócz „zwykłych” diamentów (tzn. mniej lub bardziej przezroczystych) istnieją też odmiany znacznie rzadsze – np. tzw. czarny diament (karbonado). Podczas gdy „zwyczajny” diament to po prostu czysty węgiel krystaliczny, jego czarna „wersja” zawiera również cząsteczki wodoru, stąd niecodzienna barwa i porowata faktura nieoszlifowanej bryły. Taki diament jest niezwykle rzadki, ponadto trudniejszy w obróbce od innych kamieni – przez to również wyraźnie droższy.

Najbardziej jednak pożądaną odmianą jest czerwony diament – jest to najrzadszy rodzaj diamentu, stąd też ma największą wartość. Najsłynniejszy egzemplarz, a nazwie Moussaieff, brylantowym szlifie i masie 5,11 ct posiada szacunkową wartość ok. 20 mln. USD, a jego cena stale rośnie.

W przyrodzie występują również diamenty o innych ciekawych barwach – np. niebieskie, pomarańczowe czy fioletowe. Są one rzadsze od klasycznych diamentów, stąd również ich cena jest z reguły wyższa.

Prócz tego można również znaleźć wzmianki o tzw. diamencie marmaroskim (nazwa pochodzi od regionu Marmarosz w Rumunii, gdzie często wystepował) – nie jest to prawdziwy kamień szlachetny, a po prostu bryłki czystego kryształu górskiego, występujące w naturze w pięknej, niemal „oszlifowanej” formie. Takie kryształy można znaleźć również w polskich górach.

Podsumowanie

Diamenty na dzisiaj wydają się być niezłym kapitałem inwestycyjnym – ich cena właściwie stale rośnie. Należy jednak pamiętać o zasadach ich wyceny i najlepiej zwrócić szczególną uwagę na certyfikat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *