Historia Bitcoina

Historia Bitcoina – ile kosztował na początku i kto na nim zarobił?

Kryptowaluty nie są nowym pojęciem finansowym, bo już w latach 90. XX wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o wirtualnych pieniądzach, ale to właśnie Bitcoin zapoczątkował modę na ten tym walut.

Kryptowaluta Bitcoin powstała w 2008 roku i została rozpromowana przez anonimową osobę lub grupę osób o nazwie Satsohi Nakaomo. Jak potoczyła się dalsza historia Bitcoina? Jakie były kursy waluty na początku i jak zmieniały się w czasie oraz to, jaka jest aktualna sytuacja Bitcoina, tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Bitcoin — jak to się zaczęło

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, wszystko zaczęło się od sławnego manifestu z 31 października 2008 roku pod tytułem Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System) opublikowanym przez Satsohi Nakaomo. Od tego czasu możemy mówić o powstaniu kryptowaluty Bitcoin. Dokument manifestu zawierał szczegółowe informacje o tym jak powinna działać sieć peer-to-peer w celu wytworzenia „systemu elektronicznych transakcji nieopartych jedynie na wzajemnym zaufaniu”.

W tym świecie nie ma pośredników, wszystko dzieje się za zgodą sprzedającego i kupującego. Każdy Bitcoin ma swoją wartość, która jest zapisana w linijkach kodu. To, co jeszcze odróżnia Bitcoina od tradycyjnego rynki finansowego, to skończoność liczby dostępnej kryptowaluty. Wszyscy użytkownicy zgodzili się na to, że w ciągu 20 lat zostanie wypuszczonych tylko i wyłączenie 21 milionów bitcoinów i ani jednego więcej. Obecnie zostało wykopanych 90% Bitcoinów, a jedynie 10% oczekuje na wydobycie przez użytkowników. Aby uzyskać dostęp do Bitcoinów, musisz zainwestować w koparkę BTC oraz sprzęt o silnej mocy obliczeniowej, która jest w stanie wykonać skomplikowane działanie matematyczne w jak najkrótszym czasie. Oczywiście, gdy na rynku zostało tylko 10% Bitcoinów możliwość ich zdobycia jest coraz trudniejsza.

Ciekawostką jest to, że pierwszej transakcji za pomocą Bitcoinów dokonano prawie 2 lata później, gdy programista Laszlo Hanyewicz zamówił 2 pizze płacą za nie 10 000 BTC.

Ile kosztował BTC na samym początku?

Pierwsza cena Bitcoina, jaka została podana do ogólnej informacji w październiku 2009 roku wynosiła 0,00076 dolara. Był to niezwykle niski kurs, dlatego, aby mieć możliwość wydania Bitcoinów w transakcjach należało zgromadzić ich co najmniej kilka tysięcy. Natomiast, nie był to najniższy kurs, z jakim zmierzył się Bitcoin. Najniższy kurs, jaki kiedykolwiek zanotowała ta kryptowaluta to 0,00006 dolara. Niski poziom zainteresowania kryptowalutą, a także strach przed inwestowaniem dawały nikły obraz tego, jak wyceniać Bitcoiny, dlatego na początku posługiwano się wartość jednego grama cyfrowego złota o nazwie Pecunix. Było to wirtualne zabezpieczenie waluty w złocie, które umożliwiło szacowanie wartości Bitcoina.

Ile aktualnie kosztuje Bitcoin?

Początki Bitcoina były bardzo trudne, ale z czasem ta kryptowaluta zaczęła stawać się popularniejsza i bardziej ekskluzywna. Obecnie dostęp do waluty mają osoby, które posiadają zaawansowane systemy o wysokiej mocy obliczeniowej. Obecny kurs notowania 1 Bitcoina to ponad 16 000 dolarów, co oznacza, że w polskich złotych jest to ponad 75 000. Warto jednak odnotować że w kumulacyjnym momencie (a dokładniej w listopadzie 2021 roku) najwyższa wartość Bitcoina wynosiła 254 854 zł. Jest to niesamowity przeskok pomiędzy częściami grosza a tysiącami złotych.

Historia kursu Bitcoina
Źródło: zondaglobal.com

Jest to na pewno waluta, o której będzie głośno, dlatego, jeśli chcesz zainwestować w Bitcoina to jest to już ostatni moment. Kryptowaluty mają z natury duże wahania notowań, dlatego należy być cierpliwym i systematycznie obserwować to, co dzieje się na rynku i jakie są aktualne wyceny na giełdzie.

Kto najwięcej zarobił na BTC?

Gdy notowania Bitcoina zaczęły przybijać historyczną granicę 10 000 złotych, zaczęło przybywać na świecie milionerów i miliarderów, którzy mogą się szczycić wysokimi stopami zwrotu z inwestycji w kryptowaluty. Kto więc zarobił najwięcej?

Oficjalnymi miliarderami są bracia Winklevoss, który całego swojego majątku dorobili się właśnie na inwestycji w Bitcoin. Oprócz tej dwójki miliarderami są 2 kolejne osoby, których tożsamość jest anonimowa. Jest to przykład na to, że długoterminowe inwestycje w kryptowaluty oraz systematyczna praca nad kopaniem nowych jednostek monetarnych ma sens i powinna być kontynuowana.

Podsumowując, historia Bitcoina to początkowa niepewność i strach przed inwestowaniem, aż po wybuch entuzjazmu i wzrost wartości kolejnych jednostek monetarnych. Nie wiadomo, czy twórca lub twórcy manifestu o Bitcoinie byli przygotowani na taki sukces? Można się spodziewać, że chyba nie, ponieważ liczba Bitcoinów powinna być większa niż 21 milionów, a już po 13 latach od powstania tej kryptowaluty zostało wykopanych 90% jej zasobów. Dla użytkownika tego rynku oznacza to tyle, że pozyskanie dostępu do kolejnych Bitcoinów jest coraz trudniejsze i wymaga bardziej zaawansowanego oprogramowania oraz sprzętu o wysokiej mocy obliczeniowej.

Czy w takim razie warto jeszcze podejmować wyzwanie? Jeśli myślisz o długoterminowej inwestycji, to z pewnością tak. Natomiast musisz pamiętać, że stopa zwrotu z inwestycji może być rozłożona na wiele lat. Czekamy z niecierpliwością, kiedy zostaną wykopane kolejne Bitcoiny oraz jak zareagują twórcy na zakończenie tego projektu finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *