Kopanie BTC – o co w tym chodzi i jak zacząć kopać Bitcoiny samodzielnie?

Można z całą pewnością powiedzieć, że o kryptowalutach słyszał już praktycznie każdy. Opinia o kryptowalutach zmieniała się w czasie. Na początku podchodziliśmy do nich z pewną rezerwą, niepewnością, później uważaliśmy, że jest to narzędzie dla młodych osób.

Obecnie ta opinia się zmienia i coraz więcej osób chce dowiedzieć się jak działać na rynku kryptowalut, a dzieje się tak, od momentu, gdy wiele osób zaczęła na tym przedsięwzięciu zarabiać. Jeśli ty również jesteś tą osobą, która chce rozpocząć przygodę w świecie kryptowalut, to zapraszamy Cię do zapoznania się z poniższym artykułem.

Dowiesz się z niego: co zrobić, aby zarobić na Bitcoinach? Czy opłaca się je nadal kopać? Ile musisz zainwestować na start? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega kopanie Bitcoinów i czy faktycznie można na tym zarobić?

Kopanie kryptowalut (inaczej zwane Miningiem) jest to proces tworzenia kolejnych jednostek monetarnych Bitcoina lub innej waluty kryptograficznej we własnym zakresie. Całość tego procesu skupia się na rozwiązywaniu wielu bardzo skomplikowanych obliczeń matematycznych, które następnie dają Ci dostęp do kolejnych monet. Aby takie obliczenie wykonać, potrzebujesz specjalistycznego sprzętu o wysokiej mocy obliczeniowej, a czasami potrzebujesz nawet całej sieci sprzętów. Każdy rozwiązany element działania matematycznego tworzy kolejny blok w łańcuchu blockchain. Wynagrodzenie w postaci Bitcoinów otrzymujesz właśnie za utworzenie nowej jednostki w systemie.

Kiedyś możliwość kopania kryptowaluty było bardzo proste, wystarczyło mieć przeciętnej jakości komputer PC, aby zrealizować zadanie matematyczne. Obecnie, potrzebujesz wsparcia całego systemu komputerowego o wysokiej mocy obliczeniowej, aby dokopać się do tej wirtualnej waluty. Jest to proces dość skomplikowany i kosztowny, natomiast jeśli masz możliwości finansowe, a także nie ogranicza Cię czas, to warto się tym tematem zainteresować.

Ile kosztuje koparka BTC?

Jeśli chcesz na serio zająć się kopaniem Bitcoinów, to sprzęt taki jak telefon czy komputer nie da Ci oczekiwanych rezultatów, a co więcej możesz przeciążyć swój sprzęt i już nigdy nie odzyskać przetrzymywanych na nim danych. Jedyną możliwością na skuteczne zajęcie się miningiem będzie zakup koparki BTC.

koparka kryptowalut BTC

Jest to urządzenie zewnętrzne, które podłączasz do swojego komputera w celu obliczeniowym. Koparka BTC to dość duża inwestycja i musisz założyć, że jego cena sięga powyżej 50 000 zł. Taka inwestycja jest konieczna, aby zapewnić sobie możliwość na pomnażanie majątku w postaci kryptowalut. Możesz również rozejrzeć się za używanym sprzętem, ale przed zakupem dokonaj weryfikacji i sprawdź jakość działania koparki BTC. Przy obecnym stanie niewykopanych zasobów Bitcoina, jakość sprzętu i szybkość jego działania może mieć ogromne znaczenie. Nie możesz pozwolić, aby inny sprzęt dokonał obliczeń w krótszym czasie niż twój sprzęt. W tym momencie każdy szczegół ma znaczenie!

koparki Allegro
Foto: Przykładowe oferty koparek kryptowalut (fot. Allegro)

Ile trwa wykopanie bitcoina?

Czas trwania wykopania 1 Bitcoina jest bardzo trudny do oszacowania, ponieważ z każdym kolejnym dniem jest coraz trudniej zdobyć nową walutę. Szacuje się, że już 90% Bitcoinów zostało już wydobytych, co oznacza, że dla Ciebie pozostało tylko 10% całej waluty. W przypadku kryptowalut jest ich skończona ilość, nie ma możliwości ich dodrukowania tak jak w przypadku realnych pieniędzy.

Może się okazać, że wykopanie kryptowaluty zajmie Ci kilka dni, a może zająć Ci kilka tygodni. Tutaj na znaczeniu zyskuje sprzęt, jaki używasz do miningu. Im lepsza jakość, nowsza i bardziej aktualna wersja sprzętu, tym lepiej. Pomimo że podejmując się wykopania kryptowaluty, nie wiesz, ile Ci to zajmie czasu i zasobów, to warto zastanowić się, czy nie zagrać w tą grę do końca. Może się okazać, że na tych najwytrwalszych czeka nagroda w postaci dużej wartości kryptowaluty.

Czy kopanie bitcoinów nadal się opłaca?

Kopanie Bitcoinów może się opłacać jedynie wtedy, gdy myślisz o tej walucie długoterminowo. Krótkoterminowej inwestycje w kryptowaluty mijają się z celem, ponieważ musisz uwzględniać wahania na rynku finansowym. W tym przypadku działa to dokładnie tak samo, jak na realnym rynku walutowym, gdy porównujemy kurs dolara i złotego.

Gdy dolar jest niski, to warto go kupić w dużej ilości, gdy dolar ma wysoki kurs — warto go wtedy sprzedać. Tak samo możesz myśleć o Bitcoinie. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę również jakość sprzętu, z którego korzystasz podczas kopania bitcoinów. Im lepsza moc obliczeniowa systemu, tym łatwiej dotrzeć Ci do kolejnej kryptowaluty. Musisz również dobrze obliczyć koszty energii elektrycznej, ponieważ kopanie może zająć Ci nawet kilka dni, podczas których sprzęt musi cały czas być aktywny. Jeśli nie zarażają Cię te elementy pracy nad kopaniem kolejnych Bitcoinów, to powinieneś rozważyć ich kopanie jak najszybciej, dopóki nie wyczerpią się zasoby.

Bitcoin to bardzo specyficzna waluta w wirtualnym świecie, ponieważ jest jej skończona ilość. W świecie realnym ta sytuacja nie byłaby możliwa, bo rządy zlecają coraz to większy dodruk pieniędzy na rynku. Obecna sytuacja na rynku Bitcoina wygląda dość specyficznie, ponieważ zostało już wykopanych 90% zasobów kryptowaluty, a dotarcie do pozostałych 10% wydaje się dość trudne. Aby dotrzeć do nowych zasobów i zacząć kopać Bitcoina, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt o dużej mocy obliczeniowej oraz koparkę BTC.

Tylko poprzez jakościowy sprzęt jesteś w stanie obliczyć ciąg matematyczny. Może zająć Ci to kilka dni, dlatego dobrze zastanów się nad wszelkimi inwestycjami, jak również nad kosztami prądu. Jeśli myślisz w dłuższej perspektywie, to z inwestycja w Bitcoina może się sprawdzić, oczywiście nie możemy mówić, że z pewnością, ponieważ kryptowaluty ulegają takim samym wahaniom co realne waluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *