ETH BTC

Najpopularniejsze kryptowaluty – w jaką kryptowalutę zainwestować?

Kryptowaluta czyli tak zwana waluta wirtualna jest rozproszonym systemem księgowym który bazuje na kryptografii. Kryptografia z kolei jest dziedziną wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. I w taki właśnie sposób stan posiadania kryptowaluty związany jest z poszczególnymi węzłami systemu które nazywane są portfelami.

Dostęp do portfela ma tylko posiadacz prawidłowego klucza prywatnego i niemożliwe jest dwukrotne wydanie tej samej jednostki. Kryptowaluta jeszcze nie jest uznawana przez większość państw za jednostkę walutową, ani środek płatniczy i nie posiada ona żadnego banku centralnego. W przypadku kryptowalut wszyscy posiadacze są równi. Poniżej opiszemy 10 najpopularniejszych kryptowalut które warto wziąć pod uwagę i w które warto zainwestować.

Najlepsze kryptowaluty – jakie to? Oto 10 naszych propozycji

Bitcoin

Waluta ta znalazła się na tym specyficznym rynku w 2009 roku i wtedy można było nabyć Bitcoina dosłownie za kilka złotych. Ta kryptowaluta miała za zadanie (według twórców) pomóc wszystkim ludziom na całym świecie uniezależnić się od wadliwego systemu finansowego. Bitcoin jest zdecentralizowaną, otwarto źródłową platformą płatniczą który wykorzystuje własną kryptowalutę o tej samej nazwie. Bitcoin funkcjonuje w sieci peer to peer. Aby wejść w posiadanie tej kryptowaluty należy zakupić ją na giełdzie, bądź inwestując w specjalny sprzęt informatyczny (np. koparki kryptowalut) i zacząć kopać bitcoina. Obecnie Bitcoin osiąga bardzo wysokie ceny i na pytanie czy warto dalej inwestować w tą kryptowalutę trudno jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ ryzyko wasze istnieje.

Ethereum

Jest to cyfrowa platforma dzięki której możliwe jest budowanie wielu zdecentralizowanych aplikacji. Również na tej platformie można zawierać inteligentne kontrakty czyli cyfrowe umowy, aplikacje i skrypty które zapisywane są w łańcuchu bloków Ethereum. Podobnie jak w przypadku Bitcoina również można wydobywać tą kryptowalutę za pomocą koparek, ale istnieje również możliwość wydobywania proof-of-Stake czyli tworzenie nowych monet wykorzystując już istniejące w oficjalnym portfelu.

Binance Coin

Token użyteczności który pozwala między innymi na płacenie niższego fee użytkownikom giełdy Binance. Gdy zostanie samodzielną kryptowalutą (takie są plany) z własnym blockhainem, wtedy bez wątpienia wartość i rozwój Binance Coin przyspieszą.

Litecoin

Jest internetową walutą w systemie peer- to-peer dzięki której można natychmiastowo i co najważniejsze bardzo tanio przesyłać pieniądze na całym świecie. Litecoin bazuje na oryginalnym kodzie źródłowym Bitcoina. Litecoin posiada 84 mln monet a ich wydobycie odbywa się nawet 4 razy szybciej niż kopanie na przykład Bitcoina. Jak w przypadku pozostałych kryptowalut również Litecoin wykorzystuje technologię blockhain czyli wszystkie transakcje zapisywane są w spółdzielonej, cyfrowej księdze i dzięki temu dana jednostka może zostać wykorzystana tylko raz.

Tether

Jest to kryptowaluta ściśle powiązana z dolarem amerykańskim i zbudowana jest na blockhainie Bitcoina. USDT została stworzona aby umożliwić zarabianie na różnicach cen tego samego instrumentu na różnych giełdach. Tether nie posiada określonej ilości tokenów ponieważ w przypadku tej kryptowaluty wszystko uzależnione jest od wysokości posiadanych rezerw w dolarach amerykańskich. Jest to dość kontrowersyjna kryptowaluta ponieważ posiada ona scentralizowaną strukturę projektu, gdyż prywatna firma jest jedynym emitentem tokenów.

XRP

Bez wątpienia jest to kryptowaluta która różni się od pozostałych. Stworzenie XRP od początku oparte było o scentralizowany system oraz skierowanie projektu do tradycyjnych instytucji finansowych. Główne założenie to przeprowadzanie transakcji bankowych w czasie rzeczywistym czyli bez sesji wychodzących i przychodzących. W przypadku kryptowaluty XRP nie występuje tak zwane wydobywanie przez kopanie. Transakcje przeprowadzane są na bazie krzywych eliptycznych a użytkownicy nie udostępniają swoich mocy obliczeniowych. Komunikacja następuje poprzez wykorzystywanie bram sieciowych. Jest to kryptowaluta która już teraz jest wdrażana przez wiele banków.

USD Coin

Jest to token Ethereum co pozwala na przechowywanie go w portfelu kompatybilnym z tą właśnie kryptowalutą. Każdy USD Coin zabezpieczony jest jednym dolarem. Za pomocą tej kryptowaluty można płacić na przykład za zakupy w sklepach internetowych. Jest to waluta stabilna, łatwa w handlu i bezpieczna. Wszystkie transakcje USDC podlegają kontroli Grant Thornton LPP.

EOS

Kryptowaluta oparta na blockhainie w pełni zdecentralizowana jednostka. EOS umożliwia wykonywanie zdecentalizowanych aplikacji na skalę komercyjną. Obsługuje wszystkie niezbędne funkcje do tego aby firmy i osoby prywatne mogły bez problemu tworzyć aplikacje praktycznie nieróżniące się od tych dostępnych w internecie. W przypadku EOS nie ma ograniczenia co do liczby tokenów. Nowe tokeny uwalniane są za każdym razem gdy powstaje nowy blok. EOS może również być wykorzystywany jako środek płatniczy.

Enjin Coin

To token użytkowy który został stworzony dla graczy Enjin na platformie społecznościowej. Enjin Coin opiera się na sieci blockhain Ethereum. Do czego służy ta kryptowaluta? Otóż ma za zadanie wprowadzenie ekonomii tokenów tak aby twórcy mogli monetyzować swoje gry, a użytkownicy nabywać specjalne funkcjonalności, otrzymywać wypłaty za postępy w postaci tokenów właśnie. Enjin Coin został wyemitowany w liczbie 1 miliarda jednostek i obecnie w obiegu znajduje się 767 milionów jednostek.

Tron TRX

Zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockhain która została wymyślona aby stworzyć darmowy i również zdecentralizowany internet. Ma to na celu łączenie twórców z odbiorcami bez jakichkolwiek pośredników, cenzury oraz zewnętrznych kontroli. Dodatkowo ma zostać stworzony token TRX który będzie służył do natychmiastowych płatności za korzystanie z usług platformy TRON. Liczba tokenów została ustalona na poziomie 100 miliardów jednostek.

W jakie kryptowaluty inwestować?

Powyżej przedstawiliśmy ranking najlepszych kryptowalut. Na pytanie w jakie kryptowaluty inwestować, lub którą kryptowalutę kupić trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybór jest naprawdę bardzo duży, a jak widać różne kryptowaluty wykorzystywane są do różnych celów. Twórcy kryptowalut posiadając różne wizje tworzą innowacyjne rozwiązania, które wchodząc na rynki finansowe potrafią zaskakiwać. Bez wątpienia są to ciekawe kryptowaluty którym warto się dogłębniej przyjrzeć przed podjęciem decyzji w którą zainwestować. Bo czy inwestować to raczej oczywista sprawa, technologia cały czas idzie do przodu i kryptowaluty mają przed sobą dobrą przyszłość. Zdecydowanie na plus przemawia to że większość kryptowalut opiera się zdecentralizowanym systemie co w obecnych czasach daje użytkownikom pewność że nikt nie zabierze im żadnej części z ich pieiędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *