wynagrodzenie minimalne

Najniższa krajowa 2023 – ile wynosi płaca minimalna w Polsce?

Płaca minimalna jest to najniższy poziom wynagrodzenia pieniężnego jaki może otrzymać osoba wykonująca pracę najemną. Jest to stawka ustalana prawnie, a rząd w określonych przedziałach czasowych zwiększa płacę minimalną w kraju. W tym artykule chcemy przybliżyć temat jak sytuacja będzie się przedstawiać w 2023 roku i na jakie wzrosty mogą liczyć osoby które takie wynagrodzenie otrzymują.

Temat jest niezwykle interesujący ponieważ przy ogromnym wzroście cen pozostawienie pensji minimalnej na tym samym poziomie byłoby katastrofalne w skutkach. Na szczęście rząd (za sprawą ustawy z 2002 roku) przygotował aż dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku. Jedna sprawa to fakt iż podniesienie płacy minimalnej reguluje ustawa, natomiast druga to obecna sytuacja w kraju oraz na świecie. Podjęcie odpowiednich kroków jest teraz kluczowe, a minimalne wynagrodzenie jest bardzo ważnym tematem. Warto dodać że w pierwszym założeniu podwyżka najniższej krajowej w 2023 roku miała być znacznie mniejsza, natomiast 13 września 2022 roku rząd podjął decyzję o większym podniesieniu minimalnego wynagrodzenia.

Ile wynosi najniższa krajowa w 2023 roku?

Od pierwszego stycznia 2023 roku rząd szykuje zmiany dotyczące płacy minimalnej. Stawka wzrośnie do 3490 złotych brutto, ale to nie jedyna podwyżka ponieważ w lipcu planowana jest kolejna i będzie to wzrost do 3600 złotych brutto. Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie dwukrotnie ponieważ wynika to z ustawy która jasno wskazuje że jeśli prognozowany wskaźnik cen na rok następny wynosi minimum 105 % to ustala się dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. To dobra wiadomość dla wszystkich którzy pracują na minimalnym wynagrodzeniu, a takich osób w Polsce wciąż jest bardzo dużo.

Czy to duże podwyżki czy też nie to już nie nam oceniać w tym wpisie, natomiast dla porównania podamy tylko, że minimalna krajowa w 2022 roku wynosi 3010 zł brutto co daje 2363,56 zł na rękę. W ostatecznym rozrachunku po lipcowej podwyżce najniższa krajowa w Polsce będzie wyższa od tej obecnej o około 417 złotych netto (na rękę).

Minimalna krajowa na umowie o pracę- brutto a netto (na rękę)

Płaca minimalna na umowie o pracę w 2023 roku wzrośnie jak już wspomnieliśmy powyżej dwukrotnie. I tak od 1 stycznia będzie to 3490 złotych brutto, czyli około 2700 złotych netto (na rękę). Drugi wzrost nastąpi od pierwszego lipca i wtedy to najniższa krajowa w Polsce wynosić będzie 3600 złotych brutto co da na rękę około 2780 złotych. Tak więc najniższa krajowa 2023 (na rękę ) to :

  • 2700 złotych (od 1 styczeń do 1 lipiec)
  • 2780 złotych (od 1 lipiec)

Najniższa krajowa na umowę zlecenie

Umowy zlecenie przelicza się na tak zwanej stawce godzinowej która również ulegnie zmianie od 2023 roku dwa razy. Oczywiście strony mogą ustalić wynagrodzenie na przykład w stawce miesięcznej natomiast przeliczyć je trzeba będzie przez stawkę godzinową. Ważny jest fakt iż po przeliczeniu takiej stawki przez przepracowane godziny wynagrodzenie nie może być niższe niż najniższe wynagrodzenie 2023.

Od 1 stycznia 2023 roku stawka za godzinę pracy wyniesie 22,80 zł brutto (22,10 zł netto), oraz od 1 lipca 23,50 zł brutto (22,50 zł netto). Od pierwszego lipca czyli po drugiej podwyżce wynagrodzenie za godzinę pracy wyniesie o 3,80 zł brutto niż aktualnie obowiązujące. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich którzy podejmują taki rodzaj zatrudnienia, ponieważ dla nich to również dodatkowe pieniądze które z pewnością ułatwią codzienne funkcjonowanie w tych trudnych czasach.

Najniższa krajowa- minimalna stawka godzinowa

Jak już zostało wyjaśnione powyżej minimalna stawka godzinowa również zostanie zwiększona dwa razy w 2023 roku. Pierwsza podwyżka nastąpi 1 stycznia i będzie to 22,80 zł, a od pierwszego lipca 23,50 zł. Bez wątpienia wynika to z faktu wzrostu pensji minimalnej w Polsce. Stawki godzinowej używa się głównie przy podpisywaniu umów zleceń, ale również pracodawcy stosują taką formę rozliczenia w przypadku umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin. W takiej sytuacji oczywistym jest fakt iż po przeliczeniu przepracowanych godzin przez dni w danym miesiącu wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalna krajowa.

Jak na przestrzeni lat zmienia się najniższa krajowa?

Jak wiadomo najniższa krajowa w Polsce to nigdy nie były zawrotne sumy. Na przestrzeni lat można jednak zauważyć jak zmieniała się i z roku na rok osoby pracujące za pensję minimalną dostawały wyższe wynagrodzenie. Co jakiś czas również ma miejsce sytuacja iż podwyżka naniższej krajowej następuje dwukrotnie w ciągu jednego roku i tak właśnie stanie się w 2023. Otóż wynika to z prognozowanych cen na rok następny i jest zapisane w ustawie. Dzięki temu pierwsze podniesienie płacy minimalnej od 1 stycznia 2023 roku to 3490 złotych brutto czyli około 2700 złotych netto, oraz drugie od 1 lipca 3600 złotych brutto (2780 zł netto).

Dlaczego rząd podnosi płacę minimalną?

Przede wszystkim podniesienie przez rząd płacy minimalnej w kraju ma na celu pomoc wszystkim osobom które pracując otrzymują najniższą krajową. Bardzo wysoka inflacja która również powoduje wzrosty cen mogłaby spowodować że pracownicy na najniższej krajowej (bez podwyżki) mieliby problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb do normalnego funkcjonowania. Jeżeli chodzi o podniesienie płacy minimalnej w Polsce to lipcowa podwyżka sprawi iż wzrośnie ona w stosunku do obecnej (2022) o 570 złotych brutto. Znaczy to iż osoby pracujące na najniższej krajowej dostaną na rękę około 400 złotych więcej niż zarabiają w tym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *