praca dla nastolatki

Praca dla niepełnoletnich – czy można pracować mając 14-15 lat?

Obecnie, gdy inflacja dotyka nas samych, a każda nawet najmniejsza rzecz jest bardzo droga, warto rozważyć prace dodatkowe lub możliwość dorobienia do kieszonkowego. Praca osób nieletnich jest legalna na określonych zasadach, jakie musi spełnić pracodawca.

Niemniej jednak należy pamiętać, że to rodzice lub opiekunowi prawni ponoszą pełną odpowiedzialność za prawidłowy byt dziecka oraz zapewnienie minimalnego komfortu życia. Jak w takim razie osoba nieletnia może podjąć pracę? Jak regulowana jest ta praca oraz jakie działania należy podjąć, aby znaleźć pracę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Zasady, na jakich mogą pracować osoby nieletnie

Osoby nieletnie są grupą szczególnie chronioną przez prawo, dlatego podjęcie zajęcia w postaci pracy zarobkowej wiąże się z pewnymi obowiązkami. Po pierwsze, nieletni musi ukończyć 8-letnią szkołę podstawową. To znaczy, że w momencie podjęcia pracy zarobkowej musi przedstawić świadectwo ukończenia tego etapu edukacji. Jest to wymóg niezbędny do podjęcia pracy, ale również chodzi tutaj o wiek nieletniego, musi on ukończyć 13 rok życia.

Po drugie, osoba nieletnia musi przejść odpowiednie badania lekarskie oraz otrzymać zaświadczenie, że wykonywanie pracy zarobkowej nie odbije się negatywnie na jego życiu i zdrowiu, w tym należy uwzględnić zdrowie psychiczne. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ to nieletni sam musi podjąć decyzję i zrezygnować z wolnego popołudnia ze znajomymi czy z wolnych weekendów. Odpoczynek może być trudny do osiągnięcia, dlatego monitorowanie zdrowia psychicznego i motywacji do podjęcia pracy zarobkowej jest niezwykle ważne. Ostatnim elementem, jaki należy spełnić to pisemne zaświadczenie rodziców lub opiekunów prawnych, że zgadzają się na podjęcie pracy przez swoje nieletnie dziecko.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tylko osoby, które ukończyły 13 rok życia mogą podejmować pracę zarobkową i to tylko w wybranych branżach: artystycznej, kulturalnej, sportowej, albo reklamowej. Oczywiście po ukończeniu 18 roku życia ten zapis znika, ponieważ osoba pełnoletnia może podjąć pracę gdziekolwiek chce.

15, 16 i 17 lat a umowa o pracę

Ważnym aspektem podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu jest wybór odpowiedniej umowy z pracodawcą. Przestrzegamy przed pracą nieletnich bez umowy lub w czarnej strefie, która nie gwarantuje wynagrodzenia i ubezpieczenia. Jest to niezgodne z prawem, a rodzice lub opiekunowie prawni mogą liczyć się z trudnymi konsekwencjami.

Osoby nieletnie w przedziale od 13 do 15 lat mogą pracować jedynie na umowę zlecenie, co jest jak najkorzystniejszym rozwiązaniem. Natomiast Kodeks Pracy dopuszcza możliwość podpisania umowy o pracę z nieletnim powyżej 15 roku życia. Niemniej jednak, ze względu na przywileje podatkowe oraz wyższą kwotę netto przy umowie zlecenie, warto rozważyć pozostanie przy tej umowie aż do ukończenia 18 roku życia. Oprócz odpowiedniej umowy, pracodawca musi ustalić odpowiedni czas pracy osoby nieletniej (jeśli nie ukończyła 16 lat może pracować jedynie przez 6 godzin na dobę), a dodatkowo musi odpowiednio przygotować stanowisko pracy oraz wdrożyć nieletniego w jego pracę.

Jak zarobić w wieku 12, 13 czy 14 lat?

Jest wiele możliwości, aby w wieku 12, 13 czy 14 lat zarobić – przedstawimy Ci najpopularniejsze metody na zdobycie dodatkowego wynagrodzenia

1. Prowadzenia konta w mediach społecznościowych

YouTube, Instagram, TikTok i inne serwisy to niesamowite pole do kreatywności oraz do pozyskiwania ciekawych współprac reklamowych. Każdego dnia powstają nowe konta, które zaczynają od zera, więc ty również możesz rozpocząć działania w mediach społecznościowych. Wystarczy dobry telefon, mikrofon i do dzieła!

2. Hostessy

Praca hostessy jest dobrym pomysłem na dodatkowy zarobek, szczególnie w okresie świątecznym. Wiele sklepów, galerii handlowych czy firm prowadzi akcje promocyjne, które możesz promować. Jeśli taka praca sprawia Ci satysfakcję, to zainteresuj się firmami, które gromadzą profile hostess, a następnie wysyłają je na zlecenia. Na pewno w twoim mieście znajdziesz co najmniej jedną taką firmę.

3. Statystowanie w filmach i przedstawieniach

W Polsce bardzo mocno rozwija się branża filmowa i teatralna. Możesz skontaktować się z wytwórniami telewizyjnymi lub teatrami, aby dopytać o możliwość statystowania w programach. Możesz być statystą w paradokumentach, teleturniejach, albo pełnometrażowych filmach i spektaklach teatralnych. Na początku nie warto wybrzydzać, bo doświadczenie jest zawsze cenne. Wiele firm reklamuje się na grupach na Facebooku, znajdź taką i dołącz, a nie ominie Cię żadna oferta pracy z branży filmowej.

4. Fotograf okolicznościowy

Jeśli twoją pasją jest fotografia to warto założyć profil na Instagramie i prezentować się jako fotograf na śluby, chrzty i komunie. Jest to niesamowicie potrzebny zawód, a zleceń nigdy Ci nie zabraknie. W końcu w każdym tygodniu odbywa się kilkadziesiąt takich imprez w mieście. Zacznij od prostych i krótkich zleceń, a gdy zdobędziesz większe portfolio klientów to zacznij ofertować swoje usługi szerzej i na większą skalę. Im szybciej rozpoczniesz w tej branży, tym lepiej.

5. Montowanie filmów internetowych

Coraz więcej twórców internetowych chce zająć się tylko tworzeniem contentu, a obróbkę filmów i zdjęć oddać w profesjonalne ręce. W Polsce działania kilkadziesiąt tysięcy content createrów na YouTube więc jest to szeroki rynek. Możesz stworzyć przykładowe klipy i przesłać jako swoje portfolio, możesz skontaktować się z każdym kto ma swój profil na Youtubie i zaproponować darmowe testy oraz współpracę. Scena w tym przypadku należy do Ciebie!

Praca dla nieletnich jest często określana jako wyzysk oraz nieludzkie traktowanie dzieci, które powinny spędzać czas na zabawie z przyjaciółmi. A co jeśli zbudujesz swoje doświadczenie zawodowe już po skończeniu szkoły podstawowej? Pomyśl jak daleko możesz być przed innymi, kiedy twoje CV po skończeniu studiów będzie rozbudowane. Doświadczenie, które zdobędziesz będzie procentowało na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *