kucharz w restauracji

Własna Restauracja czyli pomysł na Biznes

Posiadanie własnego biznesu jest coraz popularniejsze, nawet jeśli trudno jest znaleźć swoją niszę. Wiele osób pragnie otworzyć swoją własną restaurację i gościć w niej jak najwięcej osób. Otwarcie restauracji oraz jej utrzymanie może wiązać się z wieloma wyrzeczeniami, ale czasami warto podjąć to wyzwanie i stworzyć miejsce, w którym każdy będzie czuł się doskonale.

W tym artykule przedstawimy Ci perspektywy biznesowe prowadzenia restauracji. Przedstawimy Ci również dwie drogi do otwarcia restauracji, z których możesz wybrać to najlepsze rozwiązanie.

Gastronomia – czy to dobry pomysł na biznes?

Jedzenie, spędzanie czasu w miłej atmosferze, czy urządzanie małych i wielkich przyjęć to nieodzowne elementy naszego życia. Coraz więcej osób chce poznawać lokalne przysmaki, ale też wyruszyć w podróż poprzez jedzenie. Każdego roku restauratorzy podejmują wyzwanie stworzenia nowego konceptu kulinarnego, który przyciągnie gości. Kuchnia musi być autentyczna i ciekawa, bo tylko wtedy możesz liczyć na przychylne oko krytyków kulinarnych.

Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu działalności, zrób dokładny research rynku. Zajrzyj do restauracji, które będą znajdowały się w twoim sąsiedztwie. Zwróć uwagę na liczbę klientów, a także na proponowane rozwiązania kulinarne. Tylko poprzez taki research będziesz w stanie określić czy gastronomia jest dla Ciebie.

Własna restauracja krok po kroku – od czego zacząć?

Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu swojej działalności w gastronomii, musisz się do tego dobrze przygotować. Po pierwsze wykonaj niezbędny research swojej okolicy – sprawdź, jak wiele osób może dotrzeć do twojego miejsca. Skontaktuj się również z agencją turystyczną w twoim mieście, aby sprawdzić liczbę turystów odwiedzających twoją okolicę. Na podstawie tych danych będziesz w stanie oszacować, jak wiele możesz zarobić na swoim biznesie.

Drugim kluczowym elementem jest zatrudnienie odpowiedniego kucharza lub szefa kuchni, chyba że kuchnię będziesz prowadzić samodzielnie. To właśnie szef kuchni powinien stwierdzić jaki typ kuchni będzie najlepszy dla tej okolicy. Może być to kuchnia z dawnych czasów (warto sprawdzić historię miasta), może być to obecna kuchnia lokalna, może być to też kuchnia orientalna. Bez względu na wybrany typ kuchni, musisz mieć odpowiednich dostawców oraz autentyczne produkty, które pomogą Ci przyciągnąć klientów. Po etapie planowania zaczynają się formalności:

1. Zgromadź odpowiedni kapitał.

Pamiętaj, że nie musisz inwestować swoich prywatnych pieniędzy do rozkręcenia biznesu. Możesz pozyskać środki z dotacji państwowych lub europejskich na rozpoczęcie działalności gospodarczej, lub możesz złożyć wniosek o kredyt w banku. Rozważ dokładnie każdą z tych opcji.

2. Opracuj biznesplan.

Prowadzenie restauracji to ogromne przedsięwzięcie, które powinno być dobrze przemyślane, a stworzenie biznesplanu to właśnie czas na przemyślenie swojej decyzji. Wzory biznesplanu możesz znaleźć w Internecie.

3. Rejestracja firmy.

Każdą działalność gospodarczą należy zarejestrować w urzędzie miasta, urzędzie skarbowym oraz ZUS-ie. Wybór i forma prowadzonej działalności gospodarczej należy do Ciebie, ale koniecznie zapoznaj się z zaletami i wadami każdej z opcji.

4. Wynajęcie / zakup lokalu oraz zakup wyposażenia.

Po rejestracji działalności gospodarczej następuje czas pierwszych wydatków, czyli wynajęcie lub zakup lokalu, a także zakup niezbędnego wyposażenia kuchennego oraz sali restauracyjnej. Na tym etapie należy posiadać uruchomiony kredyt na inwestycje.

5. Formalności przed otwarciem restauracji

Oficjalne otwarcie restauracji wiąże się również z uzyskaniem koncesji na sprzedaż alkoholu, uzyskaniem zgody na prowadzenie restauracji z sanepidu, uzyskaniem zaświadczenia dotyczącego stosowania BHP oraz środków bezpieczeństwa na wypadek pożaru, umowa z ZAIKS oraz ubezpieczenie lokalu. Dodatkowo musisz podpisać umowę na wywóz śmieci, na dostęp do elektryczności, gazu oraz podłączyć terminal płatniczy.

6. Zatrudnienie personelu

Zatrudnienie personelu to jeden z ważniejszych elementów całej układanki. To czas na wybór najlepszych kelnerów oraz kucharzy i pomocy kuchennych, na których opiera się cały twój biznes.

Koszty otwarcia restauracji na starcie

W zależności od wielkości lokalu, jaki chcesz otworzyć, to koszty na start wahają się od 30 do 500 tysięcy złotych. Małe bistro na 2-3 stoliki możesz już otworzyć za kwotę między 30 a 50 tysięcy złotych. Mała restauracja do 8 stolików to koszt około 100 tysięcy złotych, a duże restauracje na 10 stolików i więcej to koszt od 300 tysięcy wzwyż. Przed otwarciem restauracji warto zainteresować się różnego rodzaju dotacjami, jakie oferują urzędy pracy, a także Unia Europejska. Czasami wystarczy niewielki wkład własny, aby pozyskać dotację. Drugim rozwiązaniem jest kredyt inwestycyjny, który możesz otrzymać w banku. Warto skonsultować się z doradcą kredytowym, aby zawarta umowa z bankiem była dla nas korzystna.

Jak prowadzić restaurację, żeby nie zbankrutować?

Każdy biznes wiąże się z dużym ryzykiem i prowadzenie restauracji nie jest tutaj wyjątkiem. Niepewna sytuacja pandemiczna, gospodarcza, czy wysoka inflacja są nieprzewidywalne, dlatego ty jako restaurator musisz być przygotowany na różne scenariusze. Po pierwsze zatrudniaj personel, który jest niezbędny. Koszty związane z zatrudnieniem pracowników są ogromne, dlatego analizuj umowy oraz koszty pracodawcy. Po drugie cost food, który powinien znajdować się na poziomie 20-25%. Oznacza to, że na każdym daniu marża powinna wynosić 78%-80%, z tego oczywiście musisz odjąć koszty prowadzenia działalności oraz wszelkiego rodzaju wydatki. Po trzecie, ciągła weryfikacja przychodów i kosztów. Każdego tygodnia weryfikuj to, w jaki sposób wydatkowane są środki finansowe. Zastanów się, czy wszystko jest potrzebne, a może z jakichś kosztów jesteś w stanie zrezygnować. Po czwarte bądź elastyczny. Jeśli jest pandemia, to oferuj dostawy jedzenia, jeśli jest kryzys gospodarczy, to oferuj happy hour, albo inne akcje, które pomogą Ci utrzymać biznes.

A może franczyza?

Franczyza jest doskonałym modelem działania, jeśli chcesz przetestować siebie w roli restauratora. Sieci restauracyjne oferują doskonałe warunki, jeśli chodzi o szkolenia, rozwój czy pomoc w założeniu działalności gospodarczej. Każda firma oferuje trochę inne warunki, dlatego warto samodzielnie sprawdzić, jaka firma będzie tą, z którą podejmiesz współpracę. Podjęcie działalności w roli franczyzobiorcy daje wiele przywilejów, takich jak korzystanie z bardziej preferencyjnych warunków rozliczenia działalności, możliwość wsparcia biznesowego, ale przede wszystkim możliwość korzystania z logotypów dobrze znanej marki.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu działalności jako restaurator, musisz wziąć pod uwagę zagrożenia, jakie się z tym wiążą. Ważny jest pomysł, plan realizacji i zespół – jeśli to wszystko masz, to już dziś możesz założyć swoją własną restaurację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *